Chronią dziedzictwo kulturowe

3

GÓRA KALWARIA – Mamy ambitne plany, a jednym z naszych priorytetów jest stworzenia Biblioteki Ziemi Czerskiej – mówił dr Piotr Rytko, Prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku, podczas spotkania promującego pierwszy tom „Rocznika Nadwiślańskiego Urzecza”.

Dziś w ratuszu odbyło się spotkanie z autorami wyjątkowej publikacji poświęconej Urzeczu.
– To jest historyczna chwila. Po raz pierwszy wydajemy Rocznik Nadwiślańskiego Urzecza – powiedział na wstępie Piotr Rytko i zapowiedział, że TOnZ Odział w Czersku będzie starał się wydawać 2-3 publikacje w roku.
– Jesteśmy merytorycznie przygotowani, ale dużo zależy od pozyskania środków zewnętrznych na wydawanie dalszych opracowań – podkreślił prezes TOnZ, a następnie przedstawił autorów oraz zakres tematyki poruszanej w pierwszym tomie publikacji. Jej wydanie było możliwe dzięki funduszom Towarzystwa, ale także dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, Gminy Góra Kalwaria oraz Starostwa Powiatowego w Piasecznie.
– Chcemy chronić nasze dziedzictwo kulturowe. Urzecze to kręgosłup, który scala wszystkie nadwiślańskie miejscowości – zwrócił uwagę prezes Towarzystwa i wyraził nadzieję, że wydawanie kolejnych tomów rocznika będzie możliwe jeszcze przez wiele lat.
– Zakres tematyczny jest bardzo szeroki – dodał wiceprezes dr Łukasz Maurycy Stanaszek. Urzecze jest wspólnym mianownikiem do przedstawienia historycznych miejsc, wydarzeń i osób związanych z lewo i prawobrzeżnymi terenami nadwiślańskimi, rozciągającymi się od Mokotowa i Saskiej Kępy aż po ujście Pilicy i Wilgi. Już pierwszy tom zawiera próbkę tematycznej różnorodności i bogactwa tematycznego. Możemy w nim przeczytać m.in. o historii kościoła św. Wita w Karczewie, osadnictwie na terenie nadwiślańskim w powiecie garwolińskim, tradycjach kulinarno-gastronomicznych Góry Kalwarii czy genealogii mieszkańców Czerska.
– Jaki region zdominuje tematycznie kolejne roczniki? To wszystko zależy od autorów i ich aktywności – powiedział Piotr Rytko.
Kolejnym punktem spotkania były dwa referaty, poruszające zagadnienia szczegółowiej opisane w pierwszym tomie Rocznika. Wygłosili je ich autorzy. Paweł Komosa przedstawił zarys historii systemów ochrony przeciwpowodziowej. Dr Łukasz Maurycy Stanaszek swoje wystąpienie poświęcił bohaterowi z czasów II wojny światowej – porucznikowi Jerzemu Gawinowi „Słoniowi”, którego rodzina pochodziła z terenów Urzecza.
Na zakończenie spotkania wszystkich gości zaproszono na pierożki z barszczem chrzanowo-buraczanym.
– Chcemy zbierać dawne przepisy i przygotować warsztaty z mieszkańcami, żeby w przyszłości przygotować książkę kucharską nadwiślańskiego Urzecza – zdradził plany prezes Rytko. Na zaostrzenie apetytów na taką publikację, która pojawi się zapewne za kilka lat warto przeczytać opracowanie dr Jana Gustawa Rokity – aktualnego przewodniczącego rady miejskiej, a także wielkiego pasjonata historii swojej Małej Ojczyzny. Opisywana kuchnia Góry Kalwarii jest bardzo ciekawa ze względu na przenikające się tradycje i historyczną wielokulturowość miasta.

Kamil Staniszek

3 KOMENTARZE

  1. “Na zaostrzenie apetytów na taką publikację, która pojawi się zapewne za kilka lat warto przeczytać opracowanie dr Jana Gustawa Rokity” – ale rekomendacja czy… wazelina?

  2. Wreszcie przewodniczący GK to doktor nauk i historyk i intelektualista ktòry zamiast zapijać się alkoholem jak jeden z jego poprzednikòw godnie potrafili reprezentować gminę Chwała Panie Janie! 15 lat na Pana czekaliśmy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię