Co dalej z Działkową? Część drogi wkrótce zostanie wyłączona z ruchu

2

PIASECZNO/KONSTANCIN-JEZIORNA Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego uznał, że ulica Działkowa na styku gmin Piaseczno i Konstancin-Jeziorna została wybudowana nielegalnie. Można ją wprawdzie zalegalizować, ale to wymaga czasu. Dlatego burmistrz Konstancina, który zarządza Działkową, zdecydował o wprowadzeniu na niej istotnych ograniczeń w ruchu pojazdów


Zdecydowaliśmy o wstrzymaniu wszelkich prac na tej drodze, bo ona formalnie nie istnieje – mówi Albert Olbrycht, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. – Teraz trzeba będzie przygotować dokumentację i zbudować ją od nowa. Podjęliśmy tę decyzję, bo na Działkowej jest w tej chwili po prostu niebezpiecznie. Trzeba zrobić z nią wreszcie porządek – wyjaśnia.
Działkowa jest ulicą gminną, zarządzaną przez Konstancin-Jeziornę. Burmistrz Kazimierz Jańczuk poinformował nas, że wystąpił już do PINB-u z prośbą o jej zalegalizowanie. Proces kompletowania niezbędnej dokumentacji jest jednak czasochłonny.
Na sesji 12 maja będziemy chcieli zdjąć z tej drogi kategorię i przemianować ją na drogę wewnętrzną, która podlega innym przepisom. Kategoria tej drodze została nadana kilkanaście lat temu zupełnie bezzasadnie, bo ulica nie była urządzona – tłumaczy burmistrz Konstancina. – Wcześniej, bo jeszcze w kwietniu, zmienimy też na Działkowej organizację ruchu. Jak tylko starosta ją zatwierdzi, wprowadzimy szereg zakazów, nakazów i ograniczeń – dodaje.
Na czym mają polegać te zmiany? Na odcinku od ul. Głowackiego do szpitala Constance Care w Kierszku droga ma być nieprzejezdna (z wyjątkiem służb komunalnych i ratowniczych). Od Constance Care do Wilanowskiej ulica ma być przejezdna w obu kierunkach, ale gmina wprowadzi ograniczenie prędkości do 20 km/h oraz ograniczenie tonażu (do 3,5 t).
Robimy to po to, aby nie płacić odszkodowań za uszkodzone samochody, co się już wcześniej zdarzało – podkreśla burmistrz Jańczuk. – Jako, że Działkowej formalnie nie ma, nie wolno nam też jej naprawiać. A proszę pamiętać, że ponosimy za nią odpowiedzialność.
Od lat gminy Konstancin-Jeziorna i Piaseczno rozmawiają o wybudowaniu Działkowej. Obydwa samorządy zawarły ustne porozumienie dotyczące zaprojektowania ulicy.
Nie uciekam przed budową tej drogi, ale musimy raz jeszcze pochylić się nad podziałem kosztów. Z moich informacji wynika, że przy Działkowej jest zameldowanych jedynie 67 mieszkańców Konstancina – kończy Kazimierz Jańczuk.

CZYTAJ TAKŻE:  Można składać uwagi do projektu Działkowej. Mieszkaniec: nie uwzględniono jednej ważnej kwestii

TW

2 KOMENTARZE

  1. Czyli mam rozumieć, że będzie przejazd do szpitala Constance care w obu kierunkach do Wilanowskiej? Jeżdżę tam już wiele lat, jest to ośrodek rehabilitacji, osoba niepełnosprawna którą wiozę bardzo się stresuje na te zmiany. Z tego, co wiem, ten krótki odcinek drogi jest prywatnego właściciela, skraj gmin i status tej drogi nie pozwolą tam nigdy zrobić asfaltowej szybkiego ruchu … Bażanty, lisy, nietoperze muszą gdzieś żyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię