Co dalej z Fabryczną? Czy mieszkańcy padną ofiarą sporu gminy ze starostą?

2

LESZNOWOLA Kilka tygodni temu pisaliśmy, że gmina przymierza się do ułożenia nakładki asfaltowej na nieutwardzonej ulicy Fabrycznej w Łoziskach. Teraz starosta poinformował, że tego typu inwestycja stałaby w sprzeczności z wydanym przez niego ZRID-em i była… samowolą budowlaną


W październiku lesznowolscy radni zarezerwowali w budżecie łącznie 900 tys. zł na wykonanie nakładki asfaltowej na ulicy Fabrycznej. Mówiło się, że inwestycja może zostać wykonana jeszcze w tym roku. Tymczasem na przeszkodzie stanęły względy formalne i dziś nie do końca wiadomo, czy nakładka w ogóle powstanie… Jak to możliwe?
Zacznijmy od początku. Kilka lat temu gmina zastanawiała się nad wybudowaniem Fabrycznej od zera. Wiąże się to nie tylko z wykupami gruntów (w tym rejonie cena metra kwadratowego ziemi wynosi obecnie około 400 zł), ale też zrobieniem odwodnienia, ciągu pieszo-rowerowego, oświetlenia. Okazało się, że koszty całego przedsięwzięcia (droga ma 2,7 km długości) mogą sięgnąć w sumie kilkudziesięciu milionów złotych. Mimo że wydatek przekraczał i nadal przekracza możliwości finansowe samorządu, zrobiono projekt nowej drogi i uzyskano zgodę starostwa na jego realizację (ZRID). Póki nie uda się wygospodarować pieniędzy na kompleksową przebudowę Fabrycznej, gmina postanowiła wcielić w życie tzw. opcję tymczasową i położyć na drodze cienką asfaltową nakładkę, która starczyłaby na następnych kilka lat, ułatwiając życie pieszym i kierowcom. Planom tym nieoczekiwanie sprzeciwiło się jednak starostwo.
Na Fabrycznej gmina zaplanowała odwodnienie i na to otrzymała decyzję ZRID. Teraz planuje wykonać nakładkę asfaltową, co jest niezgodne z tą decyzją – mówi Joanna Grela z biura promocji powiatu. – Tym samym będzie to samowola budowlana. Kwestia odwodnienia tej ulicy jest ważna, bo bez niego posesje przy ul. Fabrycznej i Postępu dalej będą zalewane, a nakładka może to spotęgować.
Na razie gmina Lesznowola nie odniosła się do stanowiska starostwa i analizuje sytuację pod kątem prawnym. Żadne wiążące decyzje w sprawie Fabrycznej jeszcze nie zapadły.

TW

2 KOMENTARZE

 1. Decyzja ZRID nr 22/2019 (bo pewnie o nią tu chodzi) dotyczy zezwolenia na rozbudowę ul. Fabrycznej w Łoziskach.
  W ramach tej rozbudowy (i to jest tak naprawdę istotą tego ZRID-u) Gmina Lesznowola przejmuje na podstawie tzw. specustawy drogowej działki przeznaczone pod realizację tej inwestycji drogowej.
  Pytanie jest takie: czy gmina układając tę nakładkę asfaltową na ul. Fabrycznej wkracza przy tym na działki wymienione w decyzji ZRID?
  Bo jeśli nie, to układanie tej tymczasowej nakładki nie ma nic wspólnego z decyzją ZRID i zarzut, że jest z nią niezgodne jest o kant d..y potłuc.
  Gmina może sobie bowiem zrealizować inwestycję „zridowską” wtedy, kiedy jej się zachce (czyli np. za 50 lat), a w tzw. międzyczasie może na istniejącej ulicy dokonywać tymczasowych napraw (na które oczywiście musi mieć także „papiery” – tyle, że z decyzją o ZRID nie musi mieć to nic wspólnego).
  P.S. Podejrzewam, że starostwo w osobie pana Guta wyraziło swój sprzeciw po konsultacji z zatrudnioną przez starostwo kancelarią prawną. Przypuszczam – parafrazując przy tym klasykę polskiego filmu – że to zła kancelaria była 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię