Lokata rentierska to szczególny rodzaj umowy między oferentem a klientem. Pozwala na wypłatę odsetek w trakcie trwania umowy. Dzięki temu posiadacz lokaty (rentier) odnosi realne, regularne zyski z korzystania z tego rozwiązania. Czy to dobry sposób na zapewnienie sobie pasywnego zysku? Czym dokładnie lokata rentierska różni się od innych?
Jak działa lokata rentierska?
Lokata rentierska to określony terminowo depozyt, dzięki któremu jego właściciel otrzymuje regularne wypłaty odsetek w miejsce ich kapitalizacji (oddania ich wraz z zamknięciem lokaty). Klient sam wybiera cykl, w którym środki są wypłacane, np. co miesiąc, co kwartał lub co pół roku. Jest to dosyć nietypowy mechanizm obrotu odsetkami, dlatego lokata rentierska dotyczy zazwyczaj dłuższej perspektywy czasowej. Najczęściej banki proponują takie rozwiązanie na rok lub 3 lata.
Co ciekawe, jeszcze do niedawna z takiej usługi mogli korzystać wyłącznie klienci z wysokimi oszczędnościami. W tej chwili lokata rentierska dostępna jest także dla nieco mniej zamożnych zainteresowanych.
Lokata rentierska a inne typy lokat. Charakterystyka różnic
Sposób i termin wypłaty odsetek to elementy, które najbardziej odróżniają lokaty rentierskie od innych usług tego rodzaju. Właściciel takiego depozytu otrzymuje zarobione pasywnie środki w trakcie trwania umowy z bankiem.
Jeśli chodzi o tradycyjne lokaty, odsetki są kumulowane przez bank, a klient otrzymuje je z chwilą zakończenia umowy. Co więcej, jeśli zdecyduje o jej zerwaniu we wcześniejszym terminie, traci prawo do wypracowanych dotychczas środków.
Lokata rentierska jest pod tym względem o wiele bardziej korzystna, ale za to mniej elastyczna w kwestiach warunków jej prowadzenia. Klasyczna lokata może zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb i możliwości klienta. Może z niej skorzystać nawet osoba, które chce ulokować niewielkie środki na krótki okres. Tak naprawdę wybór konkretnego typu lokaty będzie więc zależał od kwoty planowanej inwestycji i czasu, na jaki chcesz zablokować pieniądze.
Czy można przewidzieć zyski z lokaty rentierskiej?
Banki oferują zazwyczaj stałe oprocentowanie lokat rentierskich. Dzięki temu można stosunkowo łatwo oszacować korzyści z ich założenia. Podstawą do wyliczenia odsetek jest okres pełnego roku kalendarzowego (czyli dokładnie 365 dni). Zysk z takiej lokaty pomniejszany jest najpierw o 19% podatku Belki. Pozostała kwota trafia natomiast na konto klienta.
Czy każdy bank oferuje lokatę rentierską?
Nie jest to rozwiązanie szczególnie promowane w ofertach banków. Instytucje te najczęściej dają możliwość założenia lokaty rentierskiej klientom prywatnym. Kilka banków, w których można znaleźć korzystne oferty na tego typu instrumenty, to:
- Getin Bank;
- Bank Pekao S.A;
- BNP Paribas Bank Polska.
Przy wyborze lokaty rentierskiej i konkretnego banku, zwróć uwagę na:
- oprocentowanie nominalne;
- okres trwania umowy;
- minimalną kwotę wsadu;
- częstotliwość wypłaty odsetek;
- konieczność skorzystania z produktów dodatkowych banku;
- skutki zerwania depozytu przed czasem.
Lokata rentierska daje możliwość skutecznego pomnażania środków, a jednocześnie regularnej wypłaty zysków. Aby spożytkować to udogodnienie jak najlepiej, uzyskane odsetki można zainwestować i w ten sposób czerpać z lokaty jeszcze więcej korzyści.