Co zmienia się od nowego roku?

0

POWIAT Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów, zmienia się płaca minimalna, wchodzą też nowe przepisy w budownictwie. Ale planowanych zmian, które wpłyną na nasze życie, będzie więcej


Od nowego roku jeżdżący nieprzepisowo kierowcy powinni zmienić swoje nawyki. Wykroczenia w ruchu drogowym mogą naprawdę sporo kosztować. I tak przykładowo, jeśli przekroczymy dozwoloną prędkość o ponad 30 km/h, zapłacimy minimum 800 zł mandatu (wcześniej do 300 zł), a za jazdę hulajnogą lub rowerem po alkoholu – przynajmniej 1000 zł (samochodem – 2500 zł). Najwyższy mandat, jaki będziemy mogli otrzymać za pojedyncze wykroczenie, wyniesie aż 5000 zł, a za kilka wykroczeń – 6000 zł. Z 5000 zł do 30 000 zł wzrasta też wysokość grzywny, jaką będzie mógł nałożyć na kierowcę sąd. Piraci drogowi jeszcze dotkliwiej będą karani po 17 września, kiedy to policja będzie mogła dwa razy dotkliwiej karać wszystkich recydywistów. Co do punktów karnych, to będą one widniały na koncie kierowcy przez 2 lata od otrzymania mandatu.
Ale są też dobre wiadomości. Od 1 stycznia wzrasta płaca minimalna. Będzie ona wynosiła 3010 zł brutto, a więc 2210 zł „na rękę” dla osób zatrudnionych na umowie o pracę. Z kolei stawka godzinowa wzrasta z 18,30 zł brutto do 19,70 zł brutto. Zmieniają się też warunki przyznawania świadczenia socjalnego 500+. Teraz nieco inaczej będzie wyglądał proces wypłaty i obsługi świadczenia. Najważniejsza zmiana jest taka, że obsługą wniosków i wypłatami zajmie się ZUS (dotychczas robiły to gminy). Wnioski można już składać tylko przez internet, a pieniądze będą wpływały tylko i wyłącznie na konto. Od 3 stycznia wchodzą też zmiany w prawie budowlanym. Wyodrębniona została osobna kategoria budynków mieszkalnych jednorodzinnych (zaspokajających własne potrzeby mieszkaniowe inwestora) o wielkości do 70 m kw., których budowa nie będzie się wiązała z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Ponadto nie będzie podlegała kontroli organów administracji architektoniczno-budowlanej przed rozpoczęciem prac budowlanych. Budowa takiego budynku będzie wymagała jedynie zgłoszenia. Minimalna powierzchnia działki dla jednego takiego domu wynosi 500 m kw.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię