Co zrobić w przypadku złamanego zęba?

0

Wszelkiego rodzaju urazy jamy ustnej mogą prowadzić do poważniejszych konsekwencji, takich jak chociażby złamanie zęba — bez względu na to, czy chodzi jedynie o jego niewielkie ukruszenie, pęknięcie, czy złamany ząb poniżej linii dziąsła. Każde z tych uszkodzeń może wymagać ingerencji stomatologicznej, by uniknąć dolegliwości bólowych, infekcji uzębienia, a nawet podrażnień jamy ustnej. Jak odbudować złamany ząb? Czy można go uratować, czy nadaje się wyłącznie do usunięcia?

Złamany ząb — co robić?

Uszkodzeń w obszarze struktury zęba, których przyczyn można dopatrywać się zarówno w nieprawidłowej diecie, problemach zdrowotnych, czy niewłaściwych nawykach, jak i urazach mechanicznych, nie wolno lekceważyć. Zdarza się, iż na kondycję zęba wpływa jego osłabienie przez wcześniej prowadzone leczenie. Bez względu na powód, złamany ząb powinien zostać zbadany przez specjalistę, jakim jest protetyk Warszawa, z którego pomocą można zwiększyć szanse na odbudowę naruszonego uzębienia i jego ubytków.

Czy da się naprawić złamany ząb?

Istnieje kilka sposobów naprawy złamanego zęba, choć możliwości leczenia w dużej mierze uzależnione są od wstępnej diagnostyki, na bazie której można określić poziom uszkodzeń. Ułamany ząb wymaga zatem specjalistycznej interwencji stomatologicznej.

Jak naprawić złamany ząb? Leczenie w przypadku niewielkiego ukruszenia może opierać się na zastosowaniu pewnego rodzaju wypełniaczy, czyli kompozytów, które pomagają wyeliminować niewielkie ubytki w obrębie szkliwa.

Poważniejsze złamanie, którego skutkiem jest widoczność i dostęp do miazgi, nerwów i naczyń krwionośnych znajdujących się w zębie, będzie wiązać się z leczeniem kanałowym.

Złamany ząb przy dziąśle wymaga wykonania tzw. koronki poprzedzonej umiejscowieniem w zębie wkładu odpowiadającego za zwiększenie odporności zęba na jego ponowne uszkodzenia. W zależności od potrzeb może zostać zastosowane także uzupełnienie protetyczne. Korony powstają z porcelany, metalu lub żywicy kompozytowej. Każda z nich ma swoje wady i zalety, dlatego warto rozważyć każdą z tych opcji w drodze do stomatologa.

Głębokie złamanie zęba zawsze poprzedzane jest wspomnianym leczeniem kanałowym, nim zostanie przykryte specjalną koroną, czy materiałem przeznaczonym do rekonstrukcji zęba.

Rekonstrukcja złamanego zęba z pomocą licówek

Sposobem na wyeliminowanie nieestetycznie wyglądających dużych ubytków jest przymocowanie na zębach lub koronach tak zwanych licówek, które nie tylko dodatkowo zwiększają wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i urazy, ale także wizualnie poprawiają wygląd całego uzębienia.

Licówki to — w zależności od indywidualnych ustaleń — gotowe nakładki lub te wykonane na zamówienie, indywidualnie dostosowane do konkretnego pacjenta. Protetyk na podstawie wcześniej wykonanych odcisków wykonuje licówki, uwzględniając ich wygląd i zabarwienie. Na czas ich przygotowywania pacjent otrzymuje nakładki tymczasowe, po czym poddaje się je usunięciu na kolejnej wizycie stomatologicznej i założeniu już tych trwałych, stałych licówek.

Wypełnienie kompozytem z żywicą

Wypełnienie kompozytowe to jedna z częściej stosowanych metod w odbudowie i rekonstrukcji zęba. Specjalista w pierwszej kolejności wytrawia szkliwo, stosując w tym celu odpowiednie substancje i środki na bazie kwasu. Kolejny krok to wypełnienie ubytku wspomnianą żywicą. Ząb po takiej rekonstrukcji wymaga już jedynie nałożenia kompozytu, który uchroni ząb przed wydostaniem się wypełnienia na zewnątrz i wzmocni jego konstrukcję, jednocześnie wpływając na estetykę uzębienia.

Implanty zębów

Głębokie złamania zębów mogą wymagać jeszcze bardziej zaawansowanych technik i metod ich naprawy. Uszkodzenia dotyczące korzenia najczęściej eliminuje się leczeniem kanałowym zniszczonych fragmentów, wstawienie imitacji brakujących elementów korzenia, zrekonstruowanie ich sztucznie zbudowanym zębem lub w razie potrzeby — mostkiem.

Istnieje także możliwość wykorzystania w reimplantacji fragmentu uszkodzonego zęba, jeśli pacjent odpowiednio go przechowywał i dostarczył do gabinetu w nienaruszonym stanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię