Coraz bliżej remontu domu „Zośki”. Fundacja przekazała gminie 30 tys. zł

0

PIASECZNO Wczoraj Fundacja Dom „Zośki” przekazała gminie pieniądze, zbierane od 2016 roku na zakup zabytkowej nieruchomości. Wkrótce zostanie skompletowana dokumentacja, umożliwiająca wzmocnienie fundamentów w zabytkowym obiekcie. Gmina będzie chciała wyłonić też firmę, która zajmie się jego kompleksową rewitalizacją


Dom przy ul. Królowej Jadwigi w Zalesiu Dolnym, w którym dorastał Tadeusz Zawadzki, komendant Grup Szturmowych Szarych Szeregów, wybudowano pod koniec lat 20. ubiegłego wieku według projektu znanego architekta Karola Sicińskiego. Rodzina Zawadzkich mieszkała w nim głównie w okresie letnim. Podczas wojny odbywały się tam spotkania konspiracyjne. To w tym domu 21 sierpnia 1943 roku profesor Józef Zawadzki i jego córka Anna dowiedzieli się o śmierci Tadeusza. Później, już po wojnie, zmarł tu ojciec „Zośki”, a w latach 80. Anna przekazała budynek Zgromadzeniu Sióstr Urszulanek. Od tamtej pory dom powoli niszczał. Od 2007 roku stoi pusty. W roku 2009 wpisano go do rejestru zabytków, a w 2011 zmienił właściciela. W maju 2015 roku członkowie Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego powołali do życia Fundację Dom „Zośki”, której celem było uratowanie budynku. Fundacja utworzyła konto bankowe i zaczęła zbierać pieniądze na jego wykupienie.
Celu tego nigdy nie udało się zrealizować, bo wcześniej zabytkowy dom kupiła gmina.
– W związku z tym, zdecydowaliśmy się przekazać ratuszowi zebrane przez mieszkańców środki – mówi Hanna Zbyszewska, prezes Fundacji Dom „Zośki”. – Nie oznacza to jednak, że nasza fundacja przestanie istnieć. Zmieniły się po prostu nasze cele. Poprzez różne działania chcemy popularyzować postać Tadeusza Zawadzkiego. Organizujemy m.in. spacery po Zalesiu Dolnym, prelekcje wśród dzieci i młodzieży oraz obchody rocznicowe 1 sierpnia, czyli daty wybuchu Powstania Warszawskiego. Cały czas jesteśmy aktywni – zapewnia prezes fundacji.
A co dalej z domem „Zośki”?
– Kończymy kompletowanie dokumentacji, umożliwiającej wzmocnienie fundamentów – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – Wysłaliśmy też zapytania ofertowe na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego reszty budynku. Chcemy znaleźć firmę, która zrealizuje to zadanie w formule „projektuj&buduj”. Nie wykluczamy, że ten sam wykonawca wzmocni również fundamenty.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię