Coraz bliżej remontu Poniatówki

0

PIASECZNO Gmina uzyskała pozwolenia budowlane na remont Poniatówki w parku miejskim. Po przygotowaniu dokumentacji zostanie ogłoszony przetarg, który pozwoli wyłonić wykonawcę

Jeśli nie pojawiają się żadne niespodziewane przeszkody, obiekt zostanie wyremontowany już w 2023 roku. Gmina przewiduje, że inwestycja pochłonie 6,6 mln zł. Prace remontowe nie będą dotyczyć renowacji odkrytych w budynku malowideł ściennych.
Plan jest taki, by jako pierwsze uruchomione zostało pomieszczenie północne na parterze, gdzie znajdować się ma kawiarnia – informuje radna Magdalena Woźniak. – W pozostałych pomieszczeniach organizowane będzie muzeum poświęcone Franciszkowi Ryxowi oraz Cecyli Plater-Zyberkównie – dawnym właścicielom i gospodarzom dworku. Wstępny projekt funkcjonalno-użytkowy Poniatówki, jako filii Muzeum Piaseczna, został już opracowany i zakłada wiele niebanalnych i atrakcyjnych rozwiązań – zapowiada radna. – Będą to oczywiście kolejne niebagatelne koszty. Generalnie pochłonie jeszcze wiele kolejnych milionów, ale ostateczny efekt będzie wart tego wysiłku – zapewnia Magdalena Woźniak.

Prace projektowe, poprzedzone oceną stanu technicznego, badaniami architektonicznymi i analizą historyczną budynku Poniatówki, trwały ponad dwa lata. Wszystko odbywało się pod okiem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nie udało się uzyskać zgody na stałą dostępność do piwnic. Mają być zamknięte klapą i dostępne tylko na czas oprowadzania zwiedzających.
Poniatówka po remoncie będzie zupełnie inna niż ta, do której jesteśmy wszyscy przyzwyczajeni – dodaje radna Magdalena Woźniak. – A to za sprawą zmiany kolorystyki elewacji. Zniknie musztardowy jasny orzech i w jego miejsce wrócimy do kolorów Poniatówki z czasów dawnych, czyli pastelowych, miętowych zieleni oraz złamanych różów! Zmiana może być początkowo dla wielu osób szokująca, ale wynika z odkrywek i badań odsłoniętych warstw tynku.

Dworek w parku chyliczkowskim wzniósł najprawdopodobniej Franciszek Ryx – od 1774 r. starosta piaseczyński. Według tradycji w dworku u Ryxa bywał książę Józef Poniatowski, stąd jego nazwa. Obecnie istniejący budynek wybudowany został w stylu romantycznym prawdopodobnie na początku XIX w. Dobra Chyliczki, do których należała “Poniatówka” w 1839 r. zostały zlicytowane. Majątek zmieniał właścicieli aż ośmiokrotnie. W roku 1891, kiedy został nabyty wraz z gospodarstwem przez hrabinę Cecylię Plater-Zyberkównę, która ufundowała i założyła w Chyliczkach żeńską Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego. „Poniatówka” była nie tylko budynkiem szkolnym, ale pełniła także funkcje mieszkalne dla nauczycielek, a następnie dla dziewcząt.

AB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię