Coraz mniej bezpańskich psów i kotów

1

PIASECZNO W ubiegłym roku Animal Rescue odłowiło na terenie gminy 182 psy i 120 kotów, które błąkały się bez opieki. Część zwierząt wróciło do właścicieli, wiele znalazło także nowy dom


W ostatnich latach na terenie gminy jest o wiele mniej bezpańskich psów i kotów (w 2019 roku tych pierwszych odłowiono 191) niż dawniej. Tendencja jest spadkowa przede wszystkim dlatego, że gmina konsekwentnie realizuje program zapobiegania bezdomności zwierząt polegający na tym, że są one bezpłatnie sterylizowane, kastrowane i czipowane. Każdy mieszkaniec gminy, legitymujący się kartą mieszkańca, ma prawo poddać swojego czworonoga jednemu z powyższych zabiegów (raz do roku). W ubiegłym roku bezpańskie zwierzęta z terenu gminy wyłapywała fundacja Animal Rescue.
Dzięki czipom sporo psów wróciło do swoich właścicieli – mówi Dawid Fabiański z fundacji Animal Rescue. – Niekiedy, nawet jak zwierzę miało nieaktywny czip, też dzięki zaangażowaniu naszych pracowników, udawało się ustalić gdzie zaginęło i odstawić je do domu. Bezdomne zwierzęta były przewożone natomiast do schroniska na Paluchu. Uważam, że w Piasecznie bezpłatna sterylizacja, kastracja i czipowanie bardzo ograniczyły liczbę bezdomnych psów i kotów. Inne gminy również powinny pójść tą drogą – dodaje.
W tym roku bezdomne zwierzęta będzie odławiała już inna firma. Małe kocięta i szczeniaki mają nie trafiać od razu do schroniska, tylko przez dwa tygodnie pozostawiać pod opieką weterynaryjną. Gmina liczy, że przez ten czas uda się im znaleźć nowy dom.

TW

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię