Coraz więcej kobiet rodzi w Piasecznie. Korzystają też ze szkoły rodzenia

0

PIASECZNO Kobiety ciężarne mogą korzystać z bezpłatnej szkoły rodzenia działającej w Szpitalu im. św. Anny w Piasecznie. Dotychczas skorzystało z tej oferty ponad 370 przyszłych mam. Dużym uznaniem i popularnością cieszy się też piaseczyńska „porodówka”. W ciągu ostatnich 11 lat urodziło się w tej placówce ponad 14 200 dzieci.

Szkoły rodzenia na polskim rynku nadal cieszą się zaledwie średnim zainteresowaniem. Zdarzają się jednak takie, które pacjentki wybierają wyjątkowo chętnie. Jedną z nich jest szkoła funkcjonująca w Szpitalu św. Anny w Piasecznie. Do dziś skorzystało z jej usług ponad 370 przyszłych mam. Projekt jest realizowany we współpracy z  Gminą Piaseczno.

–  Chcielibyśmy, aby nasze ciężarne mieszkanki były zaopiekowane na terenie Piaseczna nie tylko przez okres ciąży, ale również w czasie porodu. Bliska współpraca z podmiotami leczniczymi taką możliwość zapewnia – mówi wiceburmistrz Piaseczna Hanna Kułakowska-Michalak.

Przyszłe mamy chcą rodzić w Piasecznie

Nowoczesna piaseczyńska „porodówka” oferuje wszechstronną, kompleksową opiekę dla kobiet. Placówka może się pochwalić też doskonałymi wynikami statystycznymi. W ciągu ostatniej dekady urodziło się tu ponad 12 600 dzieci. Na koniec 2021 roku będzie to już ponad 14 200 urodzeń.

– Mimo szalejącej pandemii, liczba porodów systematycznie rośnie. Jest to wynikiem dobrego przygotowania placówki do nowej sytuacji, a co za tym idzie, dużego zaufania pacjentek – podkreśla Ewa Ciechowicz, Koordynator szkoły rodzenia i programu Koordynowanej Opieki nad Kobietą w Ciąży.

CZYTAJ TAKŻE:  Rower Miejski w Piasecznie, w tym roku zmiany w korzystaniu

Niebagatelne znaczenie w przygotowaniu do porodu mają zajęcia prowadzone z przyszłymi mamami. Szkoła oferuje szeroki, ponadstandardowy program zajęć. Omawiane są wszystkie możliwe tematy medyczne oraz kwestie związane z aktywnością podczas porodu, ze znieczuleniem, emocjami w ciąży i po porodzie. Zajęcia dotyczą także praktycznej opieki i pielęgnacji noworodka, nauki technik laktacji oraz, co jest nowością, pierwszej pomocy u noworodka.

Rozszerzony program szkoły rodzenia

– Program zajęć sprawia, że zainteresowanie przyszłych mam jest bardzo duże i zapisują się one z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W jednym cyklu szkoleniowym, który trwa dwa miesiące, uczestniczy zazwyczaj 60 mam. Główną zaletą naszej szkoły są elementy praktyczne, doskonała kadra, jak również fakt, iż zajęcia są całkowicie bezpłatne dla pacjentek. Każdy temat prowadzony jest przez innego wykładowcę, będącego specjalistą w danej dziedzinie. Zadbaliśmy o to, aby wybrane osoby miały także doświadczenie zdobyte przez lata pracy w szpitalu. Chodzi nam o to, aby przyszłe mamy były dobrze poinformowane i zaopiekowane i aby czuły się pewnie i komfortowo w czasie porodu i po nim. W celu umożliwienia rodzicom poznania naszego szpitala został stworzony wirtualny spacer po oddziale położniczo-ginekologicznym, dostępny na stronie placówki – tłumaczy Ewa Ciechowicz.

CZYTAJ TAKŻE:  Zbiórka krwi przed urzędem, nie zapomnijcie!

Na oddziale wdrożony został także program Koordynowanej Opieki nad Kobietą Ciężarną tzw. KOC. Dzięki niemu pacjentki mają zapewnioną opiekę obejmującą ciążę, poród i połóg.

Skuteczność i profesjonalizm kadry były wielokrotnie doceniane przez pacjentki. Szpital Św. Anny w Piasecznie znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu Fundacji Rodzić Po Ludzku. Posiada również certyfikat fundacji Maluchy na Brzuchy. Pielęgniarki położne placówki: Iwona Owczarek oraz Anna Kwiatkowska, zostały nominowane do tegorocznej edycji Konkursu Położna na Medal, który co roku wyłania trzy najlepsze położne ogólnopolskie i najlepsze położne z każdego województwa.

Zajęcia szkoły odbywają się od poniedziałku do piątku wg ustalonego przez prowadzących harmonogramu – o godz. 16:00 lub 18:00. Zainteresowane mamy (nie tylko z Piaseczna) mogą zgłaszać się za pomocą wiadomości wysłanej na adres mailowy: [email protected] lub w siedzibie szkoły przy ul. Szkolnej 1 w Piasecznie.

Więcej informacji: www.emc-sa.pl

Ewa Ciechowicz, Koordynator szkoły rodzenia i programu KOC
Tel. 661 300 190

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię