Coś drgnęło. Starostwo będzie zamiatać ciągi pieszo-rowerowe !

1

POWIAT Po wypadku na ciągu pieszo-rowerowym, którego przyczyną był zalegający na nim piasek, starostwo wyczyściło ścieżkę biegnącą wzdłuż ul. Postępu w Bobrowcu, Łoziskach i Kolonii Lesznowola. Działania te mają być kontynuowane, choć wymagają pewnych przygotowań…


Wiele razy pisaliśmy o zaśnieżonych zimą i zapiaszczonych latem chodnikach, ścieżkach rowerowych oraz ciągach pieszo-rowerowych biegnących wzdłuż dróg powiatowych. Wcześniej, za kadencji starosty Ksawerego Guta, stanowisko powiatu było takie, że ciągi te (tak stanowi prawo) mają odśnieżać właściciele przylegających do nich posesji. Oczywiście było to tylko pobożne życzenie, bo de facto nikt tego nie robił. W efekcie ciągi były pokryte piaskiem, liśćmi, szyszkami, skoszoną trawą, gałęziami, a zimą – śniegiem i błotem pośniegowym. Dziś powiat wciąż powołuje się na przepisy nakładające pewne obowiązki na właścicieli nieruchomości, ale już nie jest tak kategoryczny w tej kwestii, jak wcześniej.

W ubiegłym tygodniu na jednej z zapiaszczonych, nie zamiatanych latami ścieżek przewrócił się jadący rowerem do szkoły nastolatek. Chłopiec solidnie się poobijał i poobcierał. Po naszej interwencji wicestarosta Zdzisław Lis zdecydował, że ścieżka zostanie zamieciona. Nastąpiło to już następnego dnia po wypadku. Niestety, brudnych chodników i ścieżek wzdłuż dróg powiatowych jest więcej. Kilka dni temu starostwo powiatowe opublikowało stanowisko dotyczące ich bieżącego utrzymania.
W ostatnim czasie otrzymaliśmy wiele zgłoszeń dotyczących zalegającego na ścieżkach piasku – czytamy w piśmie skierowanym do mieszkańców powiatu. – Niestety, obecnie nie dysponujemy ani sprzętem, ani zasobami ludzkimi odpowiednimi do wykonywania prac związanych z czyszczeniem ciągów pieszych i rowerowych. Jednakże w trosce o bezpieczeństwo najmniej chronionych uczestników ruchu, w najbliższym czasie podejmiemy działania zmierzające do pozyskania odpowiedniego sprzętu niezbędnego do tego typu prac drogowych oraz przeanalizujemy możliwości finansowe zlecenia ich, przynajmniej częściowo, wykonawcom zewnętrznym.

Do tego czasu starostwo, w miarę możliwości, będzie prowadzić doraźne prace związane z czyszczeniem najbardziej zaniedbanych odcinków tras przeznaczonych dla pieszych i rowerzystów.

TW

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię