Cud nad Wisłą w Prażmowie, rekonstrukcja epizodu historycznego

0

PRAŻMÓW Już 8 sierpnia br. w Prażmowie odbędzie się niezwykłe widowisko historyczne. Wójt Jan Adam Dąbek wraz z Radą Gminy zaprasza wszystkich mieszkańców na Rekonstrukcję epizodu z wojny polsko-bolszewickiej.

W najbliższą niedzielę tuż po uroczystej mszy św. na terenie przy szkole w Prażmowie (wejście od ul. Hipotecznej) pojawi się artyleria konna, a wraz z nią taczanki z karabinami i efekty pirotechniczne. Historyczny rajd konny rozpocznie się o godzinie 13.00, a ma upamiętnić 100 rocznicę odznaczenia przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Virtuti Militari żołnierzy 4 Dywizjonu Artylerii Konnej.

Zwycięstwo nad bolszewikami u wrót Warszawy, odniesione w sierpniu 1920 roku, zadecydowało o zachowaniu niepodległości i przekreśliło plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. Rok później marszałek Piłsudski na nadwiślańskich błoniach pod Górą Kalwarią odznaczył bohaterskich żołnierzy – mówi wójt Jan Adam Dąbek.

Widowisko zostanie zrealizowane ze środków gminnych przez Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznych „BAJKA” w barwach 6 Pułku Strzelców Konnych im. Wielkiego Hetmana Koronnego Stanisława Żółkiewskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię