Uwaga! Czarny punkt wodny na Mazowszu w Górze Kalwarii

0

GÓRA KALWARIA W Górze Kalwarii zostanie wkrótce oznakowany jeden z 7 nowych czarnych punktów wodnych na Mazowszu. To miejsca, które są niezwykle niebezpieczne jeśli chodzi o kąpiel, a samo wchodzenie do wody najczęściej zakazane.

Nowy czarny punkt wodny w Górze Kalwarii został wyznaczony na 475 km Wisły, w rejonie dzikiej plaży przy tzw. tamie wojskowej. To drugi czarny punkt w powiecie piaseczyńskim – jest już taki w Piasecznie na tzw. górkach Szymona. Na Mazowszu istnieją 123 czarne punkty. Samorząd województwa mazowieckiego we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji oraz Komendą Stołeczną Policji prowadzą akcję prewencyjną polegającą na oznaczaniu tablicami miejsc niebezpiecznych od 2009 r. Czarno-żółte oznaczenia ostrzegają przed korzystaniem z często niestrzeżonych i nieznanych akwenów.

– Tablice ostrzegawcze są wyraźnym sygnałem, że tu nie należy się kąpać. I jest to rzetelna informacja o tym, że jest tu niebezpiecznie. Nie ignorujmy jej. Nie warto ryzykować zdrowia i życia – podkreśla marszałek województwa Adam Struzik.
Z danych Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu wynika, że w zeszłym roku na terenie garnizonu mazowieckiego utonęło 46 osób. Wyznaczenie czarnego punktu wodnego na plaży obok tzw. tamy wojskowej ma związek z ubiegłorocznym, czerwcowym utonięciem w tym miejscu dwóch nastolatków.
Jak podaje urząd marszałkowski, w tym roku, po raz pierwszy, w identyfikację miejsc szczególnie niebezpiecznych nad wodami zaangażowane zostały podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego. W Górze Kalwarii działania takie prowadzi Piaseczyńskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które w naszej gminie dysponuje grupą interwencyjną.
Oprócz akcji oznakowywania najniebezpieczniejszych kąpielisk na Mazowszu, samorząd województwa wspiera WOPR, w tym roku łączną kwotą 1,4 mln zł. Takową dotację otrzymało też piaseczyńskie wodne pogotowie, co pozwoli mu m.in. na utrzymanie dyżurów ratowników w okresie realizacji zadania, zakup dodatkowego sprzętu ratowniczego i do łączności radiowej oraz telefonicznej, pokrycie kosztów utrzymania w gotowości sprzętu ratowniczego, zakup paliwa do prowadzenia działań ratowniczych czy też pokrycie kosztów przeprowadzenia szkoleń dla ratowników wodnych w zakresie obsługi sprzętu.

Źródło:gorakalwaria.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię