Czas na ściekową niezależność

0

TARCZYN Gmina zbuduje własną, nowoczesną oczyszczalnię ścieków. Przygotowania do inwestycji już trwają

    – To będzie całkowicie nowy obiekt – zapowiada burmistrz Barbara Galicz.

Zmierzając do budowy oczyszczalni, władze gminy oglądały m.in. nowoczesny obiekt w Nowym Tomyślu

Obecnie gmina korzysta z przestarzałej oczyszczalni ścieków przy przetwórni owoców w mieście, jest w jednej szóstej jej właścicielem. Jednak sieci kanalizacyjnej w Tarczynie stale przybywa i będzie przybywać. A stara oczyszczalnia biologiczna jest rozległa i są okresy, kiedy szczególnie mieszkańcom pobliskich Jeziorzan smród z niej bardzo doskwiera. Co więcej – zakład pracuje  obecnie sezonowo i to ma wpływ na działalność oczyszczalni.

– Chcemy się od niej uniezależnić i wybudować obiekt, który nie tylko nie będzie uciążliwy dla otoczenia, zajmie mniej miejsca, ale także da możliwość rozwoju Tarczynowi – tłumaczy burmistrz Galicz.

Aktualnie wynajęta przez gminę firma opracowuje koncepcję obiektu, która umożliwi starania o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Bo wedle szacunków, oczyszczalnia o wydajności 1500 metrów sześć. może kosztować nawet 20 mln zł. Z tego względu jej budowa zostanie rozciągnięta w czasie i potrwa najprawdopodobniej do roku 2019.
Aby wiedzieć więcej o tego typu nowoczesnych obiektach włodarze odwiedzili miasta, w których dopiero co wybudowano oczyszczalnie. Byli m.in. w Nowej Soli i Nowym Tomyślu.

– Niezależnie od inwestowania w ten obiektu, będziemy namawiali mieszkańców z terenów, do których nie dotrzemy z kanalizacją, do budowy oczyszczalni przydomowych. Dotyczy to głównie zachodnich rejonów naszej gminy – mówi Barbara Galicz.

PC

CZYTAJ TAKŻE:  Nastolatka skoczyła z wiaduktu pod nadjeżdżające auto? Na miejscu służby ratownicze

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię