Według badań nawet połowa Polaków na początku każdego roku podejmuje najróżniejsze postanowienia, które mają odmienić na lepsze ich życie i przynieść im szczęście. Niewielu z nas udaje się jednak je spełnić. Dlaczego?

Data graniczna, w tym wypadku koniec jednego roku i początek drugiego, często jest impulsem do rozpoczęcia w życiu nowego etapu, podjęcia działań z którymi się ociągaliśmy, czy zrealizowania odkładanych od dawna planów. Oczywiście noworoczne postanowienie może być jedno, ale równie dobrze może być ich kilka. Choć im więcej rzeczy sobie zaplanujemy, tym trudniej je zrealizować, co szybko prowadzi do zniechęcenia, a nawet frustracji. Co zatem najczęściej obiecują sobie osoby wkraczające w nowy kalendarzowy rok?

Siłownie pękają w szwach

Zacznijmy od postanowień najbardziej prozaicznych. Najczęściej wymienianym przez Polaków życzeniem jest chęć schudnięcia i ogólnie poprawy swojego wyglądu, kondycji, sylwetki. Zresztą, żeby się o tym przekonać, wystarczy na początku stycznia udać się na basen, siłownię lub odwiedzić klub fitness. We wszystkich tych miejscach panuje niemiłosierny ścisk, jednak po kilku tygodniach sytuacja wraca do normy. Dlaczego? Po prostu wielu z nas szybko traci zapał: niektórzy nie widzą spodziewanych efektów, inni odnoszą kontuzje z przetrenowania, jeszcze inni źle znoszą reżim treningowy. Specjaliści uważają, że można temu zapobiec, wcześniej przygotowując się do takiej operacji zarówno teoretycznie, jak i mentalnie. Warto zacząć od prostych rzeczy, więcej chodzić, zrezygnować z windy na rzecz schodów, odstawić słodkie przekąski i napoje oraz alkohol, jeść w ciągu dnia więcej mniejszych posiłków. W ogóle dobrze jest skorzystać najpierw z porady dietetyka. Jeśli chodzi o ćwiczenia, to najlepiej poświęcić na nie początkowo nie więcej niż 2-3 sesje w tygodniu. Na odchudzanie bardzo dobre jest bieganie (należy zacząć od truchtu) oraz basen (na początek nie pływajmy dłużej niż 30-40 minut). Później można dołożyć do tego ćwiczenia siłowe, ale też stopniowo, aby nie przeforsować organizmu. Jeśli chcemy zgubić wagę, wzmocnić mięśnie oraz wyrzeźbić ciało pamiętajmy, że na to wszystko potrzeba czasu. Efektów nie osiągnie się natychmiast. Ważna jest metodyczna praca, kontynuowana przynajmniej przez kilkanaście miesięcy, najlepiej pod okiem specjalistów. Warto w taki sposób dobrać sobie aktywność fizyczną, aby nas ona nie nudziła (zastanówmy się, jaki rodzaj ruchu sprawia nam przyjemność). Jeśli brakuje nam motywacji, namówmy na wspólne ćwiczenia znajomych z pracy, partnera lub poszukajmy grupy wsparcia za pośrednictwem internetu.

Odstawmy używki, zmieńmy pracę

Kolejne najczęściej podejmowane noworoczne postanowienia dotyczą zerwania z nałogami, czyli paleniem i piciem. Nie dość bowiem, że alkohol i papierosy rujnują nasze zdrowie, to jeszcze drenują kieszeń. Wydane na nie pieniądze bez wątpienia można zainwestować o wiele lepiej. Aby zmotywować się do działania, z czym zwykle jest największy problem, można policzyć ile w ubiegłym roku wydaliśmy na używki. Często za tę sumę można kupić sobie całkiem niezły sprzęt do ćwiczeń, laptopa czy nawet pojechać na wakacje. Czy nie jest do dla nas wystarczająca motywacja? Papierosy i alkohol dobrze jest rzucić z dnia na dzień. Jeśli jednak nie będziemy w stanie tego zrobić, zawsze możemy spróbować pozbyć się naszych nałogów etapami. W sieci jest bardzo wiele porad dotyczących tego, jak najlepiej jest to zrobić, aby odnieść zamierzony efekt.
Bardzo wiele osób marzy także o poprawie swojej sytuacji finansowej, co często wiąże się z koniecznością zmiany pracy. Zawsze też możemy spróbować poprosić szefa o podwyżkę. Początek roku wydaje się dobrym momentem na przeprowadzenie z przełożonym takiej rozmowy. Pamiętajmy tylko, że taką niewygodną prośbę zawsze należy poprzeć zawsze stosownymi argumentami.
Nowy rok często sprzyja też podejmowaniu różnego rodzaju decyzji zakupowych. Wiele osób to właśnie wtedy zaczyna marzyć o nowym samochodzie czy egzotycznych wakacjach. Większe wydatki na pewno dobrze jest wcześniej zaplanować, aby zdążyć uzbierać na nie pieniądze. Pamiętajmy, że najłatwiej jest spełniać marzenia realistyczne, które znajdują się w zasięgu naszych możliwości.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię