Czy 728 dojedzie do Henrykowa Urocza? Radna zaproponowała wydłużenie linii

1

PIASECZNO Podczas ostatniej sesji rady miejskiej radna Anna Kostyrka przedstawiła kompleksową koncepcję przedłużenia linii podmiejskiej 728 biegnącej z Warszawy-Okęcia przez Szczaki do Złotokłosu. Radna chce, aby przystanek końcowy i pętla autobusu zostały zlokalizowane w Henrykowie-Uroczu


Na razie pętla 728 znajduje się na początku Złotokłosu. Czy zostanie przeniesiona do Henrykowa-Urocza?

Radna Anna Kostyrka przekonywała, że obecny przebieg 728 jest niefortunny, gdyż aż 95 proc. mieszkańców Złotokłosu i Henrykowa-Urocza (w miejscowościach tych mieszka w sumie ponad 2000 osób) ma utrudniony dostęp do korzystania z autobusu podmiejskiego.
– Linie miejscowe L-2 i L-12 dojeżdżające do Piaseczna dobrze pełnią swą rolę – uważa radna. – Tymczasem połączenie z Warszawą linią 728 pozostawia wiele do życzenia…
Końcowym przystankiem 728 w Złotokłosie (na początku miejscowości) jest pętla znajdująca się przy kościele, na granicy ze Szczakami. Stąd do Henrykowa-Urocza jest w linii prostej około 3 km. Niewiele osób mieszka w sąsiedztwie pętli. Podróżni, którzy chcą skorzystać z autobusu, muszą dojeżdżać do niego samochodem lub rowerem. Od wielu lat były rozważane różne opcje przedłużenia linii 728. Mówiło się, że powinna ona sięgać m.in. do Runowa, Głoskowa i Wólki Prackiej. W końcu te obszary zaczęły obsługiwać popularne elki. Alternatywą było zlokalizowanie nowej pętli we wschodniej części Henrykowa, na skrzyżowaniu ulic Społecznej i Gromadzkiej. Ale to z kolei wiązało się ze zbyt dużymi kosztami. O wiele lepszym pomysłem jest wybudowanie nowej pętli 728 na gminnej działce przy ul. Mokrej 11 w Henrykowie-Uroczu, znajdującej się przy Parku Uroczym (w odległości około 100 m od ulicy Społecznej).
– Jest to najlepszy pomysł, bo ulica Mokra została niedawno wyremontowana i jest oświetlona – uważa radna Kostyrka. – Niedaleko nowej pętli znajduje się toaleta, z łatwością można też podciągnąć tam monitoring, który obejmuje park.
Wydłużenie linii 728 do Henrykowa-Urocza nie wiązałoby się z dużymi kosztami, ponieważ nie dość, że są dostosowane do tego miejscowe drogi, to można skorzystać ze starych przystanków.
– Jedyne koszty to wybudowanie nowej pętli oraz wydłużenie trasy o 2,4 km w jedną stronę – dodaje radna. – Gmina musiałaby w tej sprawie zawrzeć stosowne porozumienie z obsługującym linię Zarządem Transportu Miejskiego. Nowa pętla mogłaby nazywać się Park Uroczy 01. Zapewniam, że takie rozwiązanie byłoby o wiele korzystniejsze dla mieszkańców obydwu miejscowości.

TW

1 KOMENTARZ

  1. Chyba lepiej byłoby, gdyby Piaseczno zostało włączone do I strefy, a nie dopłacało ZTM za jakieś bzdety…

    Raptem tylko wybudowanie nowej pętli i 2,5 km w jedną stronę – Urocza wizja…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię