Czy będzie większe wsparcie dla rodzin wielodzietnych?

2

KONSTANCIN-JEZIORNA Podczas ostatniej sesji rady miejskiej radni dyskutowali nad projektem uchwały, która ma zagwarantować większe zniżki dużym rodzinom. Uchwała została zdjęta z porządku obrad, bo gminni prawnicy uznali, że jest niedopracowana. Temat ulg ma jednak powrócić w maju


Jednym z radnych, zabiegających o podjęcie uchwały zapewniającej większe benefity dużym rodzinom, był Arkadiusz Głowacki. Pierwszy Program Wsparcia Rodzin Wielodzietnych na terenie gminy został przyjęty w 2013 roku.
– Dobrze to funkcjonowało do kwietnia ubiegłego roku, kiedy to rada, w związku ze zmianą przepisów, zmodyfikowała obowiązującą siedem lat uchwałę – wyjaśnia radny Głowacki.
Część zniżek przepadło, inne zostały ograniczone. Dobrym przykładem są tu odpady komunalne. Wcześniej rodziny z przynajmniej trójką dzieci mogły liczyć na 30-procentową zniżkę, teraz przysługuje im jedynie 10-procentowa – dodaje.
Kilku radnych uznało, że podejmując nową uchwałę, gmina skrzywdziła rodziny wielodzietne, często przeżywające dodatkowe problemy w dobie pandemii. Dlatego w grudniu Arkadiusz Głowacki zaapelował do burmistrza o przywrócenie zniżek. Ruszyły prace nad projektem stosownej uchwały, która znalazła się w porządku obrad ostatniej sesji rady miejskiej. Niestety, projekt nie otrzymał pozytywnej opinii prawnej i nawet po wniesieniu do niego autopoprawek radni zdecydowali, że nie może trafić pod głosowanie.
Jesteśmy tym rozżaleni, uważamy, że marginalizacja rodzin wielodzietny będzie się pogłębiać – mówi Arkadiusz Głowacki. – Nie chodzi tylko o zniżki za śmieci, ale też szereg innych udogodnień dla dużych rodzin, jak bonifikaty za pobyt dzieci w żłobku czy przedszkolu oraz dofinansowanie zajęć w Konstancińskim Domu Kultury i Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji.
Będziemy dopracowywać projekt tej uchwały, aby można było wprowadzić ją na najbliższą sesję rady miejskiej – mówi burmistrz Kazimierz Jańczuk. – Postaramy się znaleźć w budżecie pieniądze na dodatkowe ulgi i zniżki dla rodzin wielodzietnych. Uważam, że należy wspierać takie rodziny, ale musi być w tym zachowany zdrowy rozsądek.

TW

2 KOMENTARZE

  1. Mam 2 dzieci i nie stać mnie na 2 dodatkowych .Jak można planować swój budżet po „fakcie”?
    Na żebry to pod kościół!
    Jest 500+,rodzinne i inne dopłaty.
    Szanowni może czasem użycie GŁOWY pomoże i nie mieszajcie do tego złych polityków i mieszkańców z mniejszą ilością dzieci.My też byśmy chcieli np.3-4 pociech ale po prostu nie chcemy zwalać odpowiedzialności za naszą chuć na barki społeczeństwa.Mam tyle dzieci ile jestem w stanie z żoną utrzymać.
    Polecam szklankę wody-zimnej…wylać na rozpaloną głowę.Wszyscy mamy ciężko-zwróćcie sie do Caritas-po to są .Spokojnej nocy.

  2. Wszystkie dzieci nasze są. Ci co dużo pracowali w dzień a mało w nocy mają płacić za tych co dużo pracowali w nocy a mało w dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię