Czy istnieje lek na próchnicę?

0

KONSTANCIN-JEZIORNA Nie ma leku na próchnicę, pozostaje profilaktyka! O tym, czym zajmuje się CM Grapa Medica opowiadają specjaliści z konstancińskiej placówki.

Lek. dent. Jooshany Amin: Postęp, jaki nastąpił w ciągu ostatnich kilkunastu lat w stomatologii jest ogromny i nie ustaje. Kiedyś stomatologia właściwie ograniczała się do zakładania plomb lub wyrywania zębów, a teraz mamy pacjentów, którzy wymagają znacznie więcej – np. perfekcyjnego, estetycznego uśmiechu, co dzięki nowoczesnym preparatom możemy zapewnić w rozsądnej cenie. Poza kompleksowym leczeniem zębów – usuwaniem zmian próchnicowych czy zakładaniem wypełnień i wybielaniem zębów zajmuję się również odbudową kompozytową zębów, licówkami kompozytowymi i bondingiem. Jest to nieinwazyjna i tańsza niż licówki porcelanowe metoda pozwalająca na estetyczną poprawę kształtu i barwy zębów. Zapraszam także pacjentów, którzy mają problemy z chorobami przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej (rozchwiane zęby, krwawiące dziąsła, paradontoza i inne).

Lek. Chmielewska Dorota: Zmieniło się też ogólne podejście stomatologa do pacjenta – nie patrzymy już tylko na zęby w oderwaniu od całego organizmu, patrzymy holistyczne. Staramy się szukać przyczyn chorób jamy ustnej szerzej i leczyć je bardziej kompleksowo, współpracować z lekarzami innych specjalizacji. Na przykład ortodonci często współpracują z fizjoterapeutą czy logopedą w leczeniu wad zgryzu. Pragnę przestrzec pacjentów, którzy marzą o śnieżnobiałym uśmiechu – nie warto liczyć na to, że wybielająca pasta do zębów kupiona w drogerii w zauważalny sposób odmieni barwę naszych zębów. Tylko w gabinecie możemy użyć środka wybielającego w stężeniu, które umożliwia realne wybielenie zębów. Zapraszam pacjentów na leczenie zachowawcze ale również pacjentów, którzy szukają pomocy protetyka a także endodonty (leczenie kanałów). Obecnie mamy ogromny wybór mostów i protez zębowych.

Dyplomowany fizjoterapeuta Szmigiel Przemysław: Zwiększa się znaczenie fizjoterapii stomatologicznej. Jeśli pacjent zauważa u siebie objawy dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych np.: niemożność otwierania ust/ zamykania ust, bruksizm, nadmierne napięcie mięśni twarzy, nadmierną ruchomość stawu, „trzaski” stawowe, blokowanie się stawu, bóle szczęki, głowy, oczu, karku, szyi, ramion, bóle uszu, szumy uszne, „dzwonienie w uszach”, zawroty głowy i mdłości, bóle głowy, również migrenowe, to często poza leczeniem stomatologicznym niezbędne jest leczenie przez fizjoterapeutę. Leczenie to polega na różnych metodach terapeutycznych takich jak terapia manualna, mobilizacje tkanek miękkich wewnętrznie i z zewnątrz stawu, poizometryczne relaksacje mięśni, kinesiotaping. Ważna elementem są również zestawy ćwiczeń do wykonywania w domu indywidualnie dobrane do aktualnych potrzeb pacjenta tzw. autoterapia.

Lek. dent. Józwik Michał: Zmieniło się też podejście dentystów do pacjentów na bardziej partnerskie – wyjaśnianie na czym będzie polegać leczenie, jakie będą kolejne kroki, jaki będzie koszt procedury.  To pozwala ograniczyć obawy wielu osób. Pacjent otrzymuje plan leczenia, który uwzględnia poszczególne kroki w drodze do zdrowego uśmiechu i pozwala zaplanować wydatki. Zapraszam pacjentów na leczenie zachowawcze, drobne zabiegi chirurgiczne i odbudowy kompozytowe.

Lek. stom. Trześniak Artur: Niektóre osoby myślą też, że jak straciły ząb z tyłu, to można zostawić taką lukę i nic z tym nie robić. Nie jest to prawdą. Ciągłość łuku powinna być odtworzona, by nie doszło do zaburzenia równowagi zgryzu, a także by sąsiednie zęby nie zaczęły się nachylać. Najlepszą metodą odtworzenia będzie oczywiście implant i nie należy tego odkładać. Kilka tygodni po utracie zęba warto wybrać się na konsultację – wówczas może uda nam się uniknąć długotrwałych zabiegów regeneracji kości i przygotowania miejsca pod implant, co wiąże się też z dodatkowymi kosztami. W CM Grapa Medica przeprowadzam szereg operacji w obrębie jamy ustnej (usuwanie zębów w tym zębów zatrzymanych, usuwanie torbieli i zmian na błonie śluzowej, plastyka wyrostka zębodołowego, resekcja wierzchołków korzeni zębów, korekta wędzidełek warg i języka u dzieci i dorosłych). Specjalizuję się w implantologii stomatologicznej.

Dyplomowana higienistka stomatologiczna Pastwa Paulina: To gdzie i czym (jakim sprzętem) czyścimy zęby również ma znaczenie, ponieważ i w tym zakresie zaszły ogromne zmiany. W CM Grapa korzystamy z nowoczesnych sprzętów. Skaling to nie tylko efekt estetyczny – oprócz pięknych, pozbawionych nieestetycznych złogów zębów – zyskujemy przede wszystkim zdrowie. Jeśli jednak mowa o efekcie estetycznym, wystarczy obejrzeć zdjęcia typu „skaling i piaskowanie zębów – przed i po”. Nowoczesne metody pozwalają skutecznie usuwać kamień i przebarwienia, wygładzać zęby i nadawać im atrakcyjny wygląd. Po zabiegu higienizacji pomagam dobrać właściwe produkty stomatologiczne do codziennej higieny jamy ustnej. Wizyta u dentysty nie musi być stresem. W CM Grapa Medica oferujemy indywidualne wizyty adaptacyjne dla dzieci. Zapraszamy również żłobki, przedszkola i uczniów klas 1-3 na zorganizowane wizyty adaptacyjne. Szczegóły na naszej www.

GRAPA MEDICA
Al. Wojska Polskiego 4
05-520 Konstancin-Jeziorna
tel. 22 690 06 50
www.grapamedica.pl