PIASECZNO Pytanie takie zadała burmistrzowi kilka tygodni temu radna Hanna Krzyżewska. Radna zapytała czy gmina ma zewidencjonowane miejsca mogące służyć za schrony i czy zostały one sprawdzone pod kątem stanu technicznego
– Nie ma obecnie przepisów regulujących działalność obrony cywilnej na terytorium państwa – informuje wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. W październiku 2022 roku burmistrz wystąpił do Wydziału Geodezji i Katastru Starostwa Powiatowego z prośbą o udostępnienie wykazu budynków posiadających podpiwniczenie na poziomie -1. Gmina taki wykaz otrzymała. Na liście znajduje się 3690 obiektów, mogących stanowić potencjalne schronienie. Nie dokonano ich weryfikacji i kontroli ponieważ gmina nie dysponuje środkami, które pozwoliłyby na podjęcie takich działań. Chodzi o inspektorów posiadających uprawnienia nadzorcze w zakresie robót budowlanych. Nie dokonano też podziału tych miejsc pod względem stanu technicznego.
– Należy przyjąć, że pomieszczenia znajdujące się w tym zestawieniu nadają się tylko do doraźnego ukrycia – podkreśla wiceburmistrz Kułakowska-Michalak. Urzędniczka podkreśla, że budynki te w większości są własnością prywatną, dlatego gmina nie może – póki co – nimi dysponować.
– Dopóki nie wejdą w życie przepisy regulujące obronę cywilną i ochronę ludności cywilnej na wypadek konfliktów zbrojnych, nie ma co liczyć na zmianę takiego stanu rzeczy – dodaje na zakończenie Hanna Kułakowska-Michalak.
TW
„Na liście znajduje się 3690 obiektów, mogących stanowić potencjalne schronienie.”
=====================================
Mnie o posiadane parasole nie pytano, więc proszę o doliczenie 2 obiektów.