Czy Prażmów będzie numerem 1?

9

PRAŻMÓW Radni udzielili wójtowi Janowi Dąbkowi absolutorium za wykonanie budżetu. Wójt jest zadowolony ze współpracy z radą, ale pod względem wykonaniu budżetu czuje niedosyt. – To co udało się zrobić jest odzwierciedleniem sytuacji w kraju podczas epidemii – mówi Jan Adam Dąbek. – Chcieliśmy zrobić więcej, ale musieliśmy zadowolić się tym, co było możliwe do wykonania

– Wynik głosowania określa moją współpracę z radą – komentuje wójt wynik głosowania radnych o udzielenie absolutorium, w którym tylko dwóch radnych było przeciwnych. – Współpraca z radnymi układa się doskonale, choć mam też malutką, choć „totalną opozycję”, która z założenia jest mi przeciwna. Na szczęście naszej rady nie zdominowała polityka. Poprawiamy jakość życia mieszkańców, ale nie spieramy się w kwestiach polityczno-światopoglądowych, nie dzielimy się ze względu na polityczne przekonania. W Prażmowie wciąż istnieje prawdziwy samorząd i mam nadzieję, że „polityka” za szybko do nas nie zawita.

Plany inwestycyjne

– Dbamy o finanse gminy, dysponujemy nimi racjonalnie, tak by mieć wkład własny, niezbędny przy ubieganiu się o kredyty, pożyczki i zewnętrzne dotacje – podkreśla wójt Jan Adam Dąbek. – Jesteśmy w trakcie realizowania sześciu dużych projektów dróg wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Przygotowujemy dokumentację niezbędną do budowy żłobka i przedszkola w Jaroszowej Woli. Zakończyliśmy wykonanie koncepcji na rozbudowę ośrodka zdrowia w Prażmowie. Pragniemy by stał się obiektem zapewniającym rehabilitację z prawdziwego zdarzenia oraz leczenie specjalistyczne.
W tym roku gmina chce także uzyskać pozwolenie na rewitalizację dworku Ryxa oraz zlecić dokumentację na zagospodarowanie terenu po dawnym urzędzie gminy w Woli Prażmowskiej. – Chcemy zrobić porządek z tzw. „zajdlówką” (rozpoczęta, ale nigdy nie dokończona siedziba urzędu), zlokalizować na tym terenie bibliotekę oraz siedzibę naszej spółki komunalnej – zapowiada wójt Dąbek. – Planujemy ten obiekt uzupełnić funkcjami komercyjnymi, np. wynajmem na potrzeby gastronomiczne.
Wykorzystana zostanie także stara siedziba Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, który został przeniesiony bliżej urzędu. – Obiekt zostanie wyremontowany i przeznaczony na mieszkania komunalne – zapowiada wójt.

Największy projekt
kanalizacyjny w historii gminy

Ruszyła już budowa sieci kanalizacyjnej, na którą gmina pozyskała środki w ramach niskooprocentowanej, częściowo umarzalnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
– Budowę kanalizacji wspieramy też własnymi środkami, tak by mogła ona zostać jak najszybciej zrealizowana – dodaje wójt Dąbek. – Inwestujemy nie tylko w kanalizację, ale także w stację uzdatniania wody. Remontujemy je, ale także budujemy nowe. Już rozstrzygnęliśmy przetarg na budowę stacji uzdatniania wody w Prażmowie. W ramach pożyczki z WFOŚ gmina uzyskała około 15 mln zł, z czego jedna trzecia zostanie umorzona. Realizacja tego etapu kanalizacyjnego wyniesie około 20 mln złotych, natomiast całość kosztować będzie ponad 30 mln zł. Sieć powstanie na odcinku od Uwielin do Zalesia Górnego w gminie Piaseczno oraz od Kędzierówki do ulicy Granicznej, na styku Ustanowa, Krupiej Wólki i Jeziórka. W następnym etapie przewiduje się kanalizowanie bocznych uliczek

Dbając o komfort życia

– Myślimy nie tylko o funkcjonalności i komforcie życia mieszkańców, ale także o estetyce i planowaniu przestrzeni publicznej – mówi wójt Jan Adam Dąbek. – Chciałbym, żeby w Prażmowie powstało mocno zarysowane centrum, przestrzeń dla integracji mieszkańców, rekreacji oraz działań kulturalnych. Do końca wakacji ogłosimy przetarg na zagospodarowanie terenu między drogą 683, ulicami Ryxa, Puszczyka, Radosną, Ostapowicza, Al. Kasztanów i Jeziorką.
Gmina pracuje także nad planami zagospodarowania przestrzennego.
– Niektóre z nich nie są najlepsze – ocenia wójt. – Chcemy je zoptymalizować, tak by spełniały nasze oczekiwania, ale jednocześnie by te zmiany nie naraziły gminy na roszczenie odszkodowawcze ze strony inwestorów.
W tej kadencji władze gminy zadbały o lepszą komunikację. Mieszkańcy mają do dyspozycji bilet prażmowski, który jest zintegrowany z biletem Metropolitalnym „Warszawa+2”, jeżdżą także za darmo autobusami liniami „L” na terenie gminy Prażmów i Piaseczna – podkreśla wójt. – Jest lepiej, ale wiem, że to wciąż za mało. Pracujemy nad uruchomieniem linii „L” przez Krępe oraz od strony Grójca, poprawiamy komunikację dla Nowego Prażmowa i Łosia, przez Bogatki aż do Piaseczna. Chcemy także zwiększyć komfort korzystania z linii kolejowej. Kilka dni temu podpisałem akt notarialny na zakup gruntu pod parking w Jeziórku, myślę, że jeszcze w tym roku uda się go utwardzić. Drugi parking powstanie w ramach projektu budowy nowego odcinka ul. Granicznej w Ustanowie. Planowany jest również parking w Gabryelinie i Bronisławowie.

Wizja przyszłości

Wójt ma jasno sprecyzowane plany rozwoju gminy.
– Prażmów to zielone płuca powiatu piaseczyńskiego – mówi.
– Chcę utrzymać charakter gminy, tak by zabudowa mieszkaniowa nie była zbyt intensywna, postawić na zabudowę jednorodzinną, maksymalnie bliźniaczą, jednolokalową, z dużą powierzchnią biologicznie czynną. Chcę by Prażmów był numerem 1 w powiecie piaseczyńskim – nie kryje Jan Adam Dąbek. – To piękna gmina z ogromnym potencjałem, jeśli dziś ją dobrze zagospodarujemy to w przyszłości może stać się jednym z najbardziej atrakcyjnych i pożądanych miejsc do zamieszkania w regionie podwarszawskim. Ceny gruntów z pewnością będą rosły, dlatego już dziś staramy się zabezpieczyć tereny na potrzeby gminy. Kupiliśmy działkę z przeznaczeniem na oczyszczalnię ścieków w Ustanowie, pod budynki komunalne, place zabaw dla Ławek i Bronisławowa. Pozyskaliśmy działkę dla Ustanowa pod plac zabaw. Została także zakupiona działka pod budowę OSP w Jeziórku. Z kolei dzięki zakupowi terenu przy boisku w Prażmowie poszerzymy bazę sportową, tak by boisko stało się pełnowymiarowe z bieżnią i trybunami.

Adam Braciszewski

9 KOMENTARZE

    • Tak, w Krępie powstaje duże osiedle. Ciekawe kto i ile za możliwość jego budowy otrzymał. Szczególnie, że jeszcze niedawno plan zagospodarowania przestrzennego pozwalał na zabudowę jednorodzinną parterową z użytkowy poddaszem… ciekawe, czy ewentualni nabywcy mieszkań zdają sobie sprawę z tego, że w letnie weekendowe wieczory nie będą mieli wody w kranie…???

  1. I co Panie Dąbek „zakupiliśmy działkę pod oczyszczalnie w Ustanowie”. Jaki teren ta oczyszczalnie obejmie i kiedy powstanie? Pewnie tylko Ustanów. A co z resztą terenu znajdującego się np. za szkołą w Uwielinach do której tylko będzie dochodzić ta kanalizacja na którą pozyskaliście dotacje. Co z gazem w gminie nic Pan tym też nic nie mówi.

  2. Chcecie zobaczyć jak dąbek dba o zabudowę jednorodzinna to przyjedźcie na ul. Ogrodowa w jaroszowej woli a zobaczycie stan drogi od początku roku( obecnie naprawionej szok) i tą deweloperską zabudowę jednorodzinną

  3. chciałem zapytać numerem jeden czego ? załatwiania wszystkiego czego chce deweloper jak się wię gdzie i ile… ? 🙂 to akurat zdaje się było w prażmowie już przed obecnym i zostało.

  4. A ja mam pytanie czy Gmina Prażmów to tylko Ustanów, Krupa Wólka, Jeziorko i Gabryelin? Co z Prażmowem??? Żadnych planów i inwestycji? Może ktoś by pomyślał o wybudowaniu brakującego fragmentu chodnika przy ulicy Czołchańskiego? Powstało przy niej wiele domów jednorodzinnych, a samochody poruszają się po tym prostym odcinku bardzo szybko i strach spacerować z dziećmi.

  5. Wójt Dąbek to robi tak żeby te wszystkie dogodności i plany ułatwiające życie tylko tam gdzie ma swoje działeczki i inwestycje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię