Czy skatepark będzie miał zadaszenie?

0

PIASECZNO W trakcie ostatniej sesji Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno zaprezentowano wizję zadaszenia skateparku. Projekt, głównie ze względu na swój dość wysoki koszt, budzi jednak spore kontrowersje – zarówno wśród mieszkańców, jak i dorosłej grupy radnych

Prezentację projektu, którego autorem jest firma Abastran Sp. z o.o., przedstawił Inspektor Nadzoru Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno Rafał Roguski. Głównym celem inwestycji polegającej na budowie membranowego zadaszenia nad istniejącym skateparkiem w Piasecznie jest ochrona placu i użytkowników przed wpływem warunków atmosferycznych. Zajmować ma ono powierzchnię około 1920 metrów kwadratowych i mieć wysokość nieco ponad 10 metrów.
Wprawdzie koszt budowy zadaszenia miał pierwotnie wynieść trzy miliony złotych (w budżecie gminy na lata 2018 i 2019), ale ostatecznie inwestycja ma być o ponad jeden milion złotych droższa.

Membrana, z której miałoby być zbudowane zadaszenie, jest półprzezroczysta – powiedział Rafał Roguski. – W ciągu dnia na skateparku będzie widno, a po zmroku należy go dodatkowo doświetlić. Konstrukcja jest przy tym całkowicie bezpieczna.

Głos zabrał również, obecny na sesji, burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis.

Chciałbym wam uświadomić, że tego typu konstrukcje są powszechnie stosowane przy zadaszeniu dużego rodzaju obiektów – zwrócił się do młodych radnych burmistrz. – Nie ma się czego obawiać, że wykonawca nie poradzi sobie z tym tematem, ale trzeba się oczywiście liczyć z czasowym (na okres około sześciu miesięcy – przyp. red) zamknięciem tego obiektu. Z tym trzeba się pogodzić, ale w rezultacie mamy obiekt, który jest dostosowany do użytkowania przez 10 miesięcy w roku.

Młodzieżowi radni od samego początku byli gorącymi zwolennikami powstania skateparku i popierają także budowę jego zadaszenia.

Jestem przekonany, że wiele środowisk będzie mówiło o tym projekcie jako czymś zbędnym – podkreśla Jan Ciechomski, były przewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno. – Jednakże w tym wszystkim najważniejsze jest kto był pomysłodawcą tego projektu. Byli to młodzi mieszkańcy Piaseczna, około 2000 osób, które brały udział w Budżecie Młodych. Jeżeli Piaseczno chce zatrzymać młodych, a co za tym idzie rozwijać się, musi wychodzić im naprzeciw i realizować projekty, które są dla nich i dla nas ważne! Pytanie czy radni i starsi mieszkańcy chcą rozwoju Piaseczna?

Jak można było przypuszczać, nie wszystkim w gminie idea nowej inwestycji przypadła do gustu. Komisja Finansów i Inwestycji Rady Miejskiej złożyła już (przegłosowany większością głosów) wniosek do burmistrza o wykreślenie zadaszenia skateparku z projektu budżetu.

W mediach społecznościowych pojawiły się głosy typu: „po co to robić?”, „to jest drogie i są ważniejsze wydatki w gminie Piaseczno” – mówi radny miejski Michał Rosa. – Środowiska sportowe uważają, przykładowo, że więcej środków powinno pójść na sport zorganizowany, stowarzyszenie i kluby sportowe. Ci którzy tam jeżdżą są jednak z natury środowiskiem, które się po prostu nie zrzesza. Skatepark w Piasecznie jest jednym z lepszych tego typu obiektów w Polsce i uważam, że warto w niego inwestować.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię