GÓRA KALWARIA Dzięki grzeczności biura projektowego Rysy Architekci jako pierwsi publikujemy nowe wizualizacje rynku w Górze Kalwarii. Główny plac miasta w nadchodzących latach ma przejść całkowitą przemianę


Nie jest to jeszcze wersja ostateczna projektu, ponieważ będzie on konsultowany z konserwatorem zabytków i mieszkańcami.

Przypomnijmy, że firma Rysy Architekci na zlecenie władz miasta w 2011 roku wykonała projekt głównych placów miasta (w tym rynku) oraz sąsiednich ulic – 3 Maja, Piłsudskiego i fragmentu Dominikańskiej.

Pierwsza propozycja, sprzed 6 lat

Inżynierowie zaproponowali wówczas stworzenie obszernego placu miejskiego z centralnie usytuowaną makietą obrazującą historyczny układ miasta na planie krzyża. Projekt zakładał wydzielenie płyty placu na przedłużeniu murów kościoła poprzez bujne grupy krzewów oraz drzew, by stworzyć w ten sposób miejsca wypoczynku i rekreacji. Fontanna w postaci stonowanej „dry plazy” – lustra wody, zlokalizowana została w pobliżu bramy wejściowej do kościoła na górce. Wariant ten posiada akceptację Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (czyli może być realizowany).

Projekt sprzed sześciu lat wzbudził dyskusję. Głównym tematem stał się ceglasty kolor nawierzchni, która ma być wykonana z klinkieru. Temat zagospodarowania rynku podniosło w ubiegłym roku Stowarzyszenie Nowa Kalwaria. Jednak skupiło się ono na tym, by na rynku powstała fontanna „z prawdziwego zdarzenia”, czyli ze „skaczącą” wodą. Bo wodotrysk – zdaniem członków organizacji – przyciągnie na centralny plac miasta więcej mieszkańców, głównie dzieci. Stowarzyszenie optowało również za większą ilością zieleni na placu. Pomysły Nowej Kalwarii zostały zgłoszone we wniosku o dofinansowanie w ramach budżetu obywatelskiego ‘2017 i zyskał poparcie głosujących. W rezultacie burmistrz zlecił firmie Rysy Architekci dokonanie zmian w pierwotnym projekcie.

Aktualna wersja, po zmianach

Architekci tym razem zaproponowali poszerzenie pasów zieleni oraz dodanie dodatkowego szpaleru drzew po obu jego stronach. W ten sposób ograniczyli otwartą przestrzeń płyty głównej na rzecz grup zieleni i drzew. Wedle założeń inżynierów, fontanna zostałaby przeniesiona w centralny obszar placu, w pobliże makiety miasta. Zmiana uwzględniałaby również modyfikację technologii fontanny poprzez wprowadzenie tzw. dysz dynamicznych (na wizualizacji jeszcze ich nie uwzględniono).

Nowa propozycja w najbliższym czasie zostanie przedłożona do zaopiniowania konserwatorowi zabytków, następnie na jej temat będą mieli możliwość wypowiedzenia się mieszkańcy.

Kiedy dojdzie do przebudowy rynku – na razie nie wiadomo.

5 KOMENTARZE

  1. a ile tam będzie miejsc parkingowych? bo obecnie nie zawsze się da zaparkować w centrum, a tutaj nie widać zbyt wiele tych miejsc, o autobusach nie wspominając

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię