Czy warto kupić auto bez polisy OC?

0

Chcesz kupić używany samochód, ale nie wiesz, czy ma on ważne OC? Co wtedy powinieneś zrobić? Czy można sprawdzić w internecie, jakie samochód posiada ubezpieczenia? Jaką podjąć decyzję w przypadku braku polisy OC, by nie narażać się na karę? Przeczytaj o kupnie samochodu bez ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej!

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. To nie podlega dyskusji i brak polisy jest surowo karany. Już jeden dzień braku ciągłości ubezpieczeniowej zagrożony jest karą 1040 zł, a od 2021 roku będzie to 1120 zł! To bardzo wysoka kwota, zważywszy, że ubezpieczenie samochodu na mubi.pl można znaleźć nawet za 300 czy 400 zł! Co jednak w przypadku kupna używanego auta? Czy musi mieć ono ubezpieczenie OC?

Sprawdzenie polisy OC

Wypatrzyłaś w internecie wymarzone auto. Cena jest przystępna, samochód wygląda dobrze. Na miejscu okazuje się, że wszystko z nim w porządku i chcesz go sprawdzić w praktyce. Pojawia się tylko jedno “ale”… właściciel prosi Cię, by przejechać się tylko po podwórku. Pytasz o powód, a on się wykręca. Pytasz o ubezpieczenia, a sprzedawca kluczy. Czy w takiej sytuacji masz możliwość sprawdzenia polis OC wybranego samochodu?

Tak, możesz to zrobić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Na portalu znajdziesz sekcję poświęconą weryfikacji, czy dany pojazd ma wykupione ubezpieczenie OC i AC. Czy łatwo to sprawdzić?

Cała procedura trwa parę sekund. Wystarczy, że w odpowiednie miejsce wpiszesz numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN – wybór należy do Ciebie. Domyślnie ważność polisy zostanie zweryfikowana na dzień, w którym będziesz dokonywał sprawdzenia. Jakie informacje zostaną Ci podane przez UFG?

Po wpisaniu danych wyświetli Ci się numer polisy, dokładna nazwa pojazdu oraz nazwa zakładu ubezpieczeniowego z adresem siedziby. Oczywiście znajdzie się tam także informacje, czy dana polisa jest ważna i do kiedy.

Nie jeżdżę, nie ubezpieczam – poważny błąd!

Sprawdziłeś ważność polisy OC na stronie UFG i okazało się, że wygasła ona parę miesięcy temu. Właściciel tłumaczy się, że samochód stoi w garażu i nie był używany od dłuższego czasu. Czy to go tłumaczy?

Jako kupującemu dla Ciebie to nie ma znaczenia. Jednak gdy zdecydujesz się na zakup samochodu, to przed odjechaniem nim będziesz musiał wykupić ubezpieczenie OC. Każdy zarejestrowany samochód nie może mieć nawet jednego dnia przerwy ubezpieczeniowej!

Jeśli kupisz samochód bez OC, to nie musisz przejmować się dotychczasowym brakiem polisy. To poprzedni właściciel nie spełnił obowiązku i to on będzie musiał ewentualnie zapłacić karę. Pozostaje jeszcze jedno pytanie – czy każdy samochód osobowy musi mieć wykupione ubezpieczenie OC na cały rok?

Od reguły obowiązkowego ubezpieczenia OC przez cały rok istnieje wyjątek. To samochody historyczne, które można ubezpieczyć na krótki termin. Najczęściej robi się to podczas sezonu letniego i wyjazdów na zloty i pokazy. Pojazd zabytkowy musi spełniać określone kryteria, czyli mieć odpowiedni wiek, 70% oryginalnych części i nie być już produkowany. Warto sprawdzić, czy został wpisany do rejestru zabytków – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor z mubi.pl.

Natomiast samochód, który nie jest zabytkiem, powinien mieć ubezpieczenie OC. Przed odjechaniem kupionym autem musisz wykupić ubezpieczenie. Jak sprawnie to zrobić, by nie marnować czasu i załatwić tę kwestię od ręki?

Szybki zakup ubezpieczenia OC

Z chwilą, kiedy zostaniesz właścicielem samochodu, obowiązek ubezpieczeniowy przechodzi na Ciebie. Zanim wrócisz nowym nabytkiem do domu, to wejdź na stronę porównywarki Mubi, gdzie w prosty sposób i w kilka chwil znajdziesz ubezpieczenie OC i pakiety OC + AC.

Wypełnienie formularza ubezpieczeniowego zajmie Ci kilka minut. Po chwili otrzymasz oferty polis od różnych ubezpieczycieli. Gdy wybierzesz tę, która spełnia Twoje oczekiwania, będziesz musiał za nią zapłacić, a samą polisę otrzymasz na maila. Nie musisz jej drukować, ponieważ w razie kontroli będzie ona zapisana w bazie UFG.

Formularz w kalkulatorze ubezpieczeń jest intuicyjny, a na pytania odpowiada się przede wszystkim poprzez zaznaczanie. W razie problemów zawsze możesz zadzwonić na infolinię Mubi, gdzie przeszkoleni agenci ubezpieczeniowi rozwieją Twoje wątpliwości.

Pamiętaj, że kary za brak OC są wysokie. Ustala się je na podstawie pensji minimalnej brutto w danym roku. Dlatego w 2020 roku wynosiły one odpowiednio – za brak polisy do 3 dni 1040 zł, od 4 do 14 dni 2600 zł, a powyżej 14 dni 5200 zł. W roku 2021 roku będą one wyższe!

Jeśli szukasz więcej informacji na temat kupna samochodu bez OC, to przeczytaj artykuł na stroniehttps://mubi.pl/poradniki/kupno-samochodu-bez-oc/. Dowiesz się z niego także, czy w przypadku gdy pojazd posiada polisę OC, to czy nowy właściciel będzie mógł z niej skorzystać, czy skończy się ona w dniu sprzedaży auta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię