Czy zabytkowa stacyjka trafi wreszcie pod skrzydła gminy?

0

PIASECZNO Między ulicami Główną i Kordiana w Gołkowie a torami kolejki wąskotorowej stoi zabytkowa stacyjka. Od jakiegoś czasu gmina stara się przejąć ją od PKP, wyremontować i przeznaczyć na cele publiczne. Rozmowy niemiłosiernie się jednak przeciągają. Dobra informacja jest taka, że już w przyszłym roku uda się wybudować przebiegającą obok stacyjki ulicę Kordiana


Radny Michał Rosa od lat zabiega o to, aby przywrócić zabytkową stacyjkę do życia

Gmina już dawno temu wyraziła chęć przejęcia od PKP czterech działek, rozciągających się od ulicy Głównej w kierunku południowym, niemal do ulicy Gwalberta. PKP ma wszystkie nieruchomości we wieczystym użytkowaniu. Pierwsze dwie (od ulicy Głównej) gmina dzierżawi, choć docelowo PKP chciałoby zbyć je na drodze negocjacji. Na pierwszej udało się stworzyć niewielki park, druga jest cały czas niezagospodarowana, ale mówi się że mógłby powstać na niej kameralny plac zabaw. Na trzeciej działce znajduje się budynek stacji, zaś po czwartej przebiega dziś ulica Kordiana.
– Ostatnie dwie działki PKP również planuje sprzedać – mówi radny Michał Rosa. Nie ma jeszcze aktualnego operatu szacunkowego, ale kilka lat temu kolejarze wycenili nieruchomość z budynkiem dworca na około 0,5 mln zł. Nie udało się im jednak znaleźć nabywcy.
Moim zdaniem Polskie Koleje Państwowe powinny przekazać gminie budynek stacyjki za darmo lub za symboliczną złotówkę, bo obiekt znajduje się w fatalnym stanie i jego remont może być naprawdę kosztowny – uważa Michał Rosa. – Wierzę, że uda się osiągnąć w tej kwestii porozumienie i uratować stacyjkę. Jest to jeden z elementów tożsamości nie tylko kolejki wąskotorowej, ale i całego miasta.
Wcześniej pojawił się pomysł, aby zrobić w stacyjce klub seniora. Jest on już jednak nieaktualny, bo gmina wynajęła na ten cel lokal naprzeciwko szkoły w Kamionce.
– Możliwych sposobów zagospodarowania tego miejsca jest naprawdę sporo. Uważam jednak, że to mieszkańcy powinni zdecydować o finalnym przeznaczeniu budynku. Oczywiście jeśli uda się go przejąć od PKP – zaznacza radny Rosa.
Inną ważną i długo oczekiwaną inwestycją, która ma być realizowana na terenie Gołkowa, jest kompleksowa przebudowa ulicy Kordiana. W tym roku ma powstać projekt nowej drogi, która będzie miała nieco inny niż obecnie przebieg. Sama przebudowa planowana jest na 2022 rok. Radni zarezerwowali na ten cel ponad 1,3 mln zł.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię