Czy zima znowu zaskoczy drogowców?

6

POWIAT W związku z zapowiadanymi przez meteorologów mrozami i opadami śniegu sprawdziliśmy, jak poszczególne gminy są przygotowane na nadejście zimy


W Górze Kalwarii odśnieżaniem około 120 km gminnych dróg będzie zajmował się Zakład Gospodarki Komunalnej.
– Dysponujemy dwoma samochodami z pługami i solarkami oraz trzema ciągnikami – mówi Andrzej Koczyk z ZGK. – Zgromadziliśmy około 100 ton piasku i mieszanki piaskowo-solnej – dodaje. W tym roku na odśnieżanie gmina przeznaczyła 250 tys. zł, w ubiegłym – 500 tys. zł.
Podobny model stosowany jest w Konstancinie-Jeziornie. Tu jednak ZGK ma odśnieżać tylko teren miasta. Jeśli chodzi o wsie, to gmina zawarła umowy z podmiotami zewnętrznymi. W bazie przy ul. Słowiczej zabezpieczono 200 ton mieszanki solno-piaskowej i około 210 ton piasku. Solą mają być posypywane drogi i chodniki, zaś piaskiem tereny zielone (m.in. w rejonie Parku Zdrojowego). ZGK dysponuje dwoma samochodami i czterema ciągnikami. W gotowości jest 30 pracowników, w tym 10 kierowców.
W Lesznowoli, jak co roku, za odśnieżanie będzie odpowiadała Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Janczewicach.
W tym roku na akcję zima zarezerwowaliśmy 600 tys. zł, mamy też ustalony harmonogram, które ciągi odśnieżać w pierwszej kolejności – informuje wicewójt Mirosław Wilusz. – Jest to umowa od wykonanych zadań, a więc jeśli nie będzie zimy, zarezerwowane pieniądze nam nie przepadną. Jak będzie dużo padać i pula zabezpieczonych środków się wyczerpie, to ją zwiększymy.
W Piasecznie utrzymaniem (zarówno zimą jak i latem) ponad 350 km dróg zajmuje się firma AG Complex. W ramach obowiązującej do końca czerwca umowy zarezerwowano na ten cel nieco ponad 2 mln zł. I tu znowu: jeśli nie będzie ostrej zimy to pieniądze te nie zostaną wykorzystane, jak będzie non stop padać, radni będą musieli prawdopodobnie zwiększyć nieco limit środków.
Powiat piaseczyński, dysponując dwoma samochodami i ciągnikiem, będzie odśnieżał drogi powiatowe na terenie gmin Piaseczno i Prażmów. W pozostałych gminach zadaniem tym zajmą się firmy zewnętrzne. Zarządcy dróg przypominają, że za chodniki przed posesjami odpowiadają właściciele nieruchomości, którzy mają obowiązek nie tylko regularnie je oczyszczać, ale i odśnieżać.

TW

6 KOMENTARZE

 1. To żart ?
  W Piasecznie 9 i 22 grudnia ,gdzie NIE BYLO opadów śniegu jeżdziły solarki( W NOCY) i sypały OGROMNE ilości soli.Samej soli… W ten weekend podobnie!Może sypcie sól na drogi główne a nie na szutrowe i lokalne bo właściwie więcej soli niż śniegu!
  Śól wysypywana na nasze drogi szkodzi nam wszystkim,roślinom ,zwierzakom i NAWIERZCHNI.
  No ale chodzi o pieniądze,dlatego zwracam się do Pana Burmistrza o zainteresowanie problemem-bo jest ogromny !

 2. Sól nadal (mimo deszczu) zalega na poboczu okolice świętojańskiej i Jerozolimskiej w Piasecznie.A śniegu nie było jeszcze…
  Pytanie-ile jej wysypali panowie piaskarko-solarkami ,ze leży ok 3-tyg?
  Nowa Ekologia ?

 3. Kompletne zaskoczenie jak zawsze. Na ul. Jeziorki Wilanowska nie oczyszczone chodniki (w zasadzie to nie chodniki a trakty pieszo rowerowe). Za śnieg na chodniku właściciel posesje płaci mandat o ile SM opuści ciepłą siedzibę. W zasadzie mandaty należą sie burmistrzowi

  • Ojej tragedia bo troszkę sniegu spadło;) Co byś powiedział jakby była zima z przed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat;) Jak Ci źle to weź łopatę i pokaż jak się dba o chodniki;)

 4. Drogowców drogowców… Raczej teraźniejszych kierowców zaskakuje a nie drogowców;)
  Takie marudy to chciały by by w deszcz szosa była sucha;) Jak jest zima musi być śnieg jeśli jest śnieg padający silnie to zapraszam taką marudę niech utrzyma sam 100m chodnika by był czarny;)
  Samochody coraz mądrzejsze a kierowcy coraz mniej doswiadczeni szczególnie z miasta gdzie ciągle czarne ulice;)

 5. Co się czepiacie tej soli sypanej na ,,czarne,, drogi… przecież śfagry i kuzyny decydentów też muszą coś jeść… a że śniegu jak na lekarstwo…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię