Czym powinny charakteryzować się dobre buty wspinaczkowe?

0

Poruszając tematykę butów wspinaczkowych warto, zdać sobie sprawę z tego, że ich specyfika jest znacząco różna od np. butów biegowych. W przypadku tych drugich można już na wstępie uznać, że jak najlepszy model – przede wszystkim dopasowany do stylu biegania, stopy oraz podłoża – będzie zdecydowanie wskazany. Tymczasem wspinając się, dobór butów musi być zależny od „poziomu wtajemniczenia”.

Zaczynamy od podstaw

Będąc dopiero na etapie wstępnego zapoznawania się z całą dziedziną dotyczącą wspinania się, można śmiało wysnuć tezę, że buty wspinaczkowe powinny być przede wszystkim wygodne. W zgodzie z tym wyznacznikiem powinno wybierać się pierwsze obuwie, traktując sprawę mocno indywidualnie.

W parze z komfortem musi iść też wytrzymałość. Mowa tu oczywiście o mieszankach gum, z których stworzona jest podeszwa. Dzięki niej obuwie więcej „wybacza”, co oznacza, że ruchy posiadacza mogą być mniej precyzyjne. Nie ma również sensu kusić się na wysublimowane dodatki konstrukcyjne, bo nie przydadzą się one na tym etapie. Lepiej jest skupić się na lekcjach z instruktorem i to w tę aktywność zainwestować.

Buty wspinaczkowe dla średnio zaawansowanych

Wraz ze wzrostem zainteresowania wspinaczką, a także częstszą obecnością na ściankach, można pomyśleć o nieco lepszym, ale też droższym sprzęcie. Ten z kolei charakteryzuje się jeszcze większym dopasowaniem do stopy właściciela.

Cechą szczególną takich butów do wspinania się jest asymetryczna konstrukcja w obrębie największego palca u stopy. Producenci obuwia w ten sposób wykorzystują pewną naturalną cechę, jaką jest rozkład sił w stopie. Dzięki solidnemu oparciu dla dużego palca, szczególnie na małych stopniach można z udziałem takich butów uzyskać większą stabilność i równowagę.

Gdy twój poziom sięga wyżyn…

Dochodząc do perfekcji, ocierającej się wręcz o profesjonalizm, trzeba w sprzęcie szukać jak najwięcej cech, które pomagają w uzyskaniu lepszych wyników. Bardzo często od niego zależy nie tylko skuteczność, ale i bezpieczeństwo. Buty wspinaczkowe są jednym z przykładów takiego wyposażenia, na którym oszczędzać nie warto.

Czym ma się wyróżniać sprzęt dla profesjonalisty? Przede wszystkim ma być ściśle dopasowany do warunków wspinaczkowych. Pod względem jakości wykonania nie ma tu też mowy o kompromisach. Dobrze jest pamiętać, że w sztucznych warunkach (ścianka wspinaczkowa) sprawdzi się inna para, niż podczas wspinaczki skalnej. Dlatego osoby z dużym stażem mają często w swoich zbiorach kilka, a nawet kilkanaście par!

Na wspinaczkę w terenie warto też zaopatrzyć się we wszystkie akcesoria: rękawiczki męskie, uprząż, odpowiednio wygodny strój, a także bardzo lekki plecak z odpowiednim wyposażeniem. Podstawowa zasada jest jednak zawsze aktualna – nawet najwyższej klasy, bardzo drogi sprzęt nie zastąpi wiedzy, jaką można odebrać od instruktora. Równie ważne pozostaje budowanie swoich doświadczeń wspinaczkowych w sposób metodyczny. Później, np. w połączeniu z właściwym obuwiem, można myśleć o drodze do pełnej perfekcji w dziedzinie wspinaczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię