Czym są hasztagi i dlaczego warto z nich korzystać?

0

Dbanie o to, żeby nasze posty były widoczne, to walka z milionami innych osób, przez co bardzo ważne jest, żeby poprawnie używać wszystkich narzędzi, jakie udostępnia nam Instagram. W tym wpisie poruszę kwestie tego, czym są hasztagi na Instagramie, jak ich używać i po co w ogóle są one potrzebne?

 

Czym są hasztagi?

W mediach społecznościowych hasztag, czyli symbol “#”, odgrywa rolę organizatora treści. Dodawanie go przed danym słowem powoduje, że nasz post zacznie się pozycjonować, jeśli ktoś będzie szukał konkretnego rodzaju treści. Przykładem może być osoba, która szuka treści związanych z gotowaniem, więc może wyszukać #gotowanie, co pokaże jej treści, związane z tym hasztagiem. Osoba widząc dany hasztag, może też po prostu w niego kliknąć, żeby znaleźć więcej podobnych treści. Dzięki temu, że posty są oznaczone hasztagami, osoba przeglądająca posty będzie mogła być pewna, że znajdzie to, czego szuka.

Czyli hasztag może nam służyć do tego, żeby posegregować tematycznie nasze treści. Jeśli nie chcemy, żeby nasze treści znikały w tłoku innych treści i trafiały na osoby, które są naprawdę zainteresowane tematem, to hasztagi są obowiązkowe! W innym wypadku nasze posty mogą w ogóle nie zostać zauważone albo będą wyświetlane przez osoby, które nie są zainteresowane tematem.

Jakie są największe zalety hasztagów?

Ze względu na ilość postów na Instagramie, ciężko jest przyciągnąć do siebie osób, które nawet nie wiedzą o naszym istnieniu. Zwłaszcza jest to frustrujące, kiedy staramy się tworzyć treści, kiedy tworzymy coś wartościowego. Tutaj pojawia się rola hasztagów.

Jeśli prawidłowo określimy naszą grupę docelową naszych odbiorców, to będziemy mogli się zastanowić, jakie hasztagi mogą przeglądać. Gdy dobierzemy odpowiednie słowa kluczowe do naszych hasztagów, to zwiększymy nasza widoczność. Ktoś przeglądając interesujące go treści, może na nas trafić i przejrzeć przez to nasz profil. Dodatkowo, nawet jeśli ktoś nas nie zaobserwuje, to wciąż zwiększy ilość wyświetleń naszego postu. Jeśli nasze posty będą widoczne, to osoby będą na nas coraz częściej natrafiać, przez co zaczniemy być kojarzeni. Jeszcze warto pamiętać, że jeśli będziemy używać często podobnych hasztagów, to nasz profil zacznie słynąć z konkretnego rodzaju treści, co może być plusem, jak i minusem.

Gdzie dodawać hasztagi?

Jeśli tylko możemy gdzieś dodać hasztag, to zróbmy to! Instagram pozwala na dodawanie ich tak samo w postach, poprzez dodanie symbolu # przed słowem albo na InstaStories. W obu wypadkach jest ważne, żeby dodać taki hasztag, który będzie odpowiedni do publikowanych treści. Jeśli piszemy post, to hasztag możemy dodać w tekście lub dodać pod napisanym postem np.:

 

Dzisiaj byłem na niesamowitym koncercie XYZ, bawiłem się niesamowicie i poznałem wielu ludzi.

#koncert #perfectlife (# + słowo/fraza tworzy hasztag)

Inną opcją jest dodawanie hasztagów na InstaStories. Możemy do naszego story dodać po napis z danym hasztagiem, ale lepiej w tym wypadku sprawdzają się naklejki, które pozwalają nam wprowadzić tekst.

Czy hasztagi wpływają na lajki?

Odpowiedź brzmi tak! Zwiększanie ilości wyświetleń danego postu powoduje, że zwiększa się szansa, że ktoś zostawi lajka. Musimy jednak pamiętać, że jeśli będziemy używać złych hasztagów, to pomimo wyświetleń, raczej nikt nie zostawi nam lajków.

Treści muszą być dopasowane do tego, czego osoba oczekuje, przeglądając dany hasztag. Jeśli będziemy dawać treści nieadekwatne do hasztagu, to możemy się spotkać z negatywnymi komentarzami. Poza tym musimy też uważać, żeby nie użyć tak zwanych zbanowanych hasztagów, ponieważ ich używanie ucina zasięgi postu. Kilka przykładów takich hasztagów to:

  • #newyearsday
  • #date
  • #instababy
  • #models
  • #boho

Niestety te hasztagi się zmieniają, więc warto znaleźć stronę, która sprawdzi je dla nas.

W jaki inny sposób można pozyskać lajki na Instagramie?

Czasem same hasztagi nie wystarczą do tego, żeby zdobyć wystarczającą ilość lajków. Niestety, ale ludzki mózg działa na bazie myślenia stadnego, przez co posty z małą ilością lajków mają większy problem z ich pozyskaniem. Gdy mamy ich już więcej, to osoby mają większa łatwość potem dodawać jeszcze coś do siebie. Właśnie dlatego wiele osób kupuje lajki, żeby potem spowodować efekt kuli śnieżnej.

Kupując pewną ilość lajków, powodujemy, że osoby naturalnie są bardziej zainteresowane naszym postem, ponieważ dostał on aprobatę społeczną. Nie oszukamy pewnych naturalnych zachowań. Jeśli bardzo zależy Ci na widoczności i chcesz zdobyć więcej lajków, to warto rozważyć na początku ich zakup. Pamiętaj jednak, żeby kupując lajki zadbać o to, żeby post bądź relacja były interesujące dla odbiorców. Lajki zwiększą widoczność, ale wciąż obowiązkowe jest to, żeby post okazał się potem atrakcyjny dla odbiorcy, same lajki nie wystarczą.

Podsumowanie

Hasztagi mają na celu zorganizowanie naszych treści w taki sposób, żeby przyciągnęły one uwagę osób, które potem zostawią nam lajki. Dlatego warto pamiętać o tym, jak ich używać, a których lepiej unikać, bo inaczej spotka nas shadowban. Pamiętaj, że na to, czy post się wybije, ma wpływ wiele czynników, ilość lajków, hasztagi, jakość i to, czy będzie się on wpisywał w trend. Staraj się zawsze dokładnie przeanalizować, czy hasztag, którego używasz, trafił do osób, które będą zainteresowane Twoim postem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię