Dalsze losy Biblioteki Powiatowej znów zaczynają budzić emocje

2

PIASECZNO/POWIAT Temat przyszłości jedynej powiatowej instytucji kultury wraca jak bumerang. Biblioteka funkcjonująca od lat w piwnicy potrzebuje nowych pomieszczeń, na miarę naszych czasów. Dlatego zarząd powiatu wraca do pomysłu jej połączenia z gminną książnicą z Piaseczna


Na alarm bije Sergiusz Muszyński, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w radzie powiatu. Jego zdaniem połączenie Biblioteki Powiatowej z miejską, oznacza jej likwidację. Uważa, że ten pomysł jest „szkodliwy”.

– Likwidację pod przykrywką „połączenia” obu bibliotek próbowano przeprowadzić także w poprzedniej kadencji. Udało nam się wówczas uratować Bibliotekę – przypomina Sergiusz Muszyński. – Ówczesny zarząd, w skład którego wchodził obecny starosta, zadeklarował odstąpienie od tego pomysłu i rozpoczęcie poszukiwań nowej siedziby dla placówki.

Zdaniem samorządowca PiS, radni którzy teraz zagłosują za scaleniem obu książnic zasłużą na miano „grabarzy kultury”.

Wicestarosta Zdzisław Lis w odpowiedzi na interpelację Sergiusz Muszyńskiego w sprawie dalszych losów Biblioteki Powiatowej informuje, że projekt uchwały rady powiatu w sprawie połączenia bibliotek jest obecne przygotowywany, a do ewentualnej fuzji miałoby dojść w drugiej połowie 2019 roku. Zastępca starosty zauważa, że przyszłą siedzibą obu bibliotek stanie się nowo budowane Centrum Edukacyjno – Multimedialne w Piasecznie. Obecnie Biblioteka Powiatowa zajmuje piwnicę wynajmowaną w budynku Związku Nauczycielstwa Polskiego przy ul. Chyliczkowskiej (roczny czynsz to 35,7 tys. zł). Do jej zasobów mają ograniczony dostęp osoby niepełnosprawne, ponieważ w obiekcie nie ma windy, ani żadnych innych udogodnień. Brakuje również miejsca na rozbudowę księgozbioru czy organizację spotkań z czytelnikami.

Szczegóły związane z połączeniem obu instytucji mają być znane później. Zdaniem starosty Ksawerego Guta oferta gminy to obecnie najkorzystniejsze rozwiązanie, ponieważ umożliwi rozwój Biblioteki Powiatowej. Powiat nie planuje obecnie budowy nowej siedziby książnicy (w jego ocenie są inne, pilniejsze potrzeby), ale – jak zaznacza włodarz powiatu – ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rada powiatu.

2 KOMENTARZE

  1. Ta władza w Powiecie to POrażka. Powinni wrócić to pomysłu starosty Dąbka i wybudować według przygotowanego projektu wspólnie z Gminą kompleksu gwarantującego nie tylko rozwój biblioteki ale także sale kinowo- teatralne oraz piękny amfiteatr.

    • Sam jesteś porażka. JAD chciał bibliotekę w parku. Jego obecny wygląd i powodzenie tylko świadcz o tym, że podęto słuszną decyzję. Słyszałeś kiedyś coś o biblioteczce powiatowej ? Nawet nie wiedziałeś że istnieje. Żadnych akcji, żadnych inicjatyw. Przynajmniej teraz biblioteka powiatowa będzie miała szansę rozwoju w strukturach gminnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię