Dary dla Chojnic wyjadą o północy

0

PIASECZNO Starosta powiatu chojnickiego zwrócił się do powiatu piaseczyńskiego o pomoc. Zorganizowano zbiórkę żywności i narzędzi, które zostaną przekazane ofiarom nawałnicy. Byliśmy w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie, a później w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej, gdy strażacy pakowali dary do samochodu. Transport ruszy dziś o północy.

Lodówka, terma, kuchenka gazowa, agregat, piła łańcuchowa, środki czystości, pieluchy, kartony wypełnione cukrem, makaronem, konserwami i mlekiem – to wszystko na swoich barkach przenieśli dziś strażacy z piaseczyńskiej OSP, pakując do samochodu i przygotowując się do nocnej wyprawy do oddalonych ponad 400 kilometrów Chojnic.
– Część rzeczy zawieźli już strażacy z OSP Jazgarzew – mówi Karol Michalak z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Piasecznie. – Mieszkańcy spontanicznie włączyli się do pomocy przynosząc zarówno żywność jak i sprzęt, którego mieszkańcy Chojnic tak bardzo potrzebują.
Strażacy planują wyjazd o północy gdy puste drogi umożliwią sprawny przejazd. Z pewnością nie będą jechać zbyt szybko – strażackie iveco wypełnione darami mieszkańców powiatu piaseczyńskiego mocno przysiadło.

 

Nocą z 11 na 12 sierpnia przez teren powiatu chojnickiego przeszła nawałnica, która w ciągu pół godziny zmiótł niemal 16 tys. ha lasów, dokonując wielkich zniszczeń w tysiącach gospodarstw, pozbawiając dorobku całego życia kilkaset rodzin, zrywając linie energetyczne, przerywając na wiele dni dostawy prądu i wody do całych miejscowości, a także zablokował dojazd do wielu miejsc. Nawałnica pociągnęła za sobą poważne straty gospodarcze, a także ofiary śmiertelne i wielu rannych
– Straty bliskich nikt nie jest w stanie zrekompensować. Można i trzeba za to pomóc odbudować i naprawić to, co zostało zniszczone, tak aby jak najszybciej ludzie mogli zacząć wracać do w miarę normalnego życia, choć do powrotu normalności potrzeba wielu miesięcy ciężkiej pracy, solidarności i wzajemnego wsparcia – napisał w swoim liście starosta Chojnicki. – Rozmiar tragedii i strat jest tak wielki, że poszkodowani nie są w stanie sami sobie z tym poradzić. Niestety możliwości finansowe powiatu chojnickiego nie wystarczą, aby zaradzić wszystkim potrzebom, dlatego wszyscy, którzy są w stanie pomóc proszeni są o dokonywanie dobrowolnych wpłat na rachunek bankowy Powiatu Chojnickiego:

08 8162 0003 0019 0004 2000 0010 z dopiskiem
„Pomoc finansowa dla powiatu chojnickiego na usuwanie skutków nawałnicy”.
W razie pytań, należy kontaktować się telefonicznie ze Skarbnikiem Powiatu Chojnickiego – Panią Elżbietą Smaglinską pod numerem telefonu: 52 39 66 531.

Adam Braciszewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię