Debatowali o problemach i wyzwaniach na terenie gminy

1

PIASECZNO We wtorek 7 marca odbyła się pierwsza z cyklu siedmiu debat w ramach pierwszego etapu konsultacji dotyczących prac nad Strategią Rozwoju Gminy Piaseczno do roku 2040

Spotkanie w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Nie zabrakło na nim ani miejskich radnych, ani przedstawicieli lokalnych organizacji – zarówno sportowych, kulturalnych, jak i społecznych. Tematem pierwszej debaty było „Piaseczno zagospodarowane”.
– Strategia obecnie ma być takim dokumentem, który ma wyznaczać kierunki także jeżeli chodzi o przestrzeń – wyjaśnił na wstępie burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz. – W związku z tym rada miejska podjęła uchwałę intencyjną i zamierzamy w tym roku zaktualizować strategię.
Następnie głos zabrał dr hab. Wojciech Dziemianowicz, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, który – będąc głównym koordynatorem prac nad Strategią Rozwoju Gminy Piaseczno – podkreślił, że powinniśmy myśleć o celach (także tych długoterminowych), które chcemy wspólnie osiągnąć jako mieszkańcy tej gminy.
– Naszym pomysłem na tą strategię jest to by była ona tworzona w sposób maksymalnie uspołeczniony – mówił profesor Dziemianowicz. – Chcemy żeby ta współpraca była już na etapie przygotowania dokumentów.


O roli rozwoju miast i współczesnych trendach zagospodarowania przestrzennego w sposób mocno ogólny opowiedział z kolei dr Mirosław Grochowski z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, geograf zajmujący się problematyką planowania przestrzennego i programowania rozwoju lokalnego i regionalnego. Zdaniem eksperta planowanie przestrzenne powinno być: perspektywiczne, kreujące przyjazne i atrakcyjne środowisko życia i aktywności, eliminujące konflikty funkcjonalne, umożliwiające pokonywanie progów rozwojowych, niewykluczające oraz uwzględniające potencjalne zagrożenia i umożliwiające przeciwdziałanie (minimalizowanie skutków). Do prezentacji odniósł się następnie burmistrz przybliżając historię rozwoju gminy od lat 90-tych ubiegłego wieku.
– W trakcie planowania nad strefą przemysłową zwyciężała zabudowa mieszkaniowa – tłumaczył Daniel Putkiewicz. – Problem jest wtedy gdy chcemy zmienić istniejące plany miejscowe na niekorzyść właścicieli, kimkolwiek by oni nie byli, bo trzeba za to zapłacić.
W trakcie debaty poruszone zostały, między innymi, kwestie ekologiczne, parkingów czy obszarów wiejskich w obszarach metropolitalnych. Głos w dyskusji zabierali również radni. Renata Mirosław, z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, podkreśliła, że – jej zdaniem – rozwój transportu zbiorowego jest priorytetem, ale nie powinien mieć on miejsca poprzez nadmierne zwężanie ulic i ograniczanie ruchu samochodowego na poczet ruchu rowerowego czy hulajnóg.
– Chciałabym żeby tworzyć na terenie miasta i gminy nowe drogi i usprawniać komunikację, bo – jak pan burmistrz zauważył – cały czas przybywa nam mieszkańców i kierowców – mówiła Renata Mirosław.
Daniel Putkiewicz, podając kilka konkretnych przykładów, odniósł się to tych uwag twierdząc, że gmina buduje i remontuje wiele dróg.
– Tak naprawdę infrastruktura drogowa jest największym wydatkiem i chyba jednym z sukcesów tej kadencji – odpowiedział burmistrz. – W niewielu przypadkach jest tak, że musimy zawężać pas drogowy żeby zmieściła się droga rowerowa.


Kolejne spotkania, mające charakter prekonsultacji, będą odbywać się w czwartki o godzinie 18. Najbliższe, „Piaseczno klimatycznie odporne”, zaplanowane jest na 16 marca. Kolejnymi będą: „Piaseczno w podróży” (23 marca), „Piaseczno wielopokoleniowe” (30 marca), „Piaseczno w zdrowiu i kondycji” (13 kwietnia), „Piaseczno i gospodarka przyszłości” (20 kwietnia) oraz „Piaseczno i kompetencje przyszłości” (27 kwietnia). Każde z nich będzie można również śledzić w internecie, na profilu facebookowym gminy Piaseczno.
Grzegorz Tylec

1 KOMENTARZ

  1. Prosimy też, przede wszystkim, o szkoły- placówki edukacyjne, brak SZKOL PODSTAWOWYCH i SREDNICH w JULIANOWIE I JOZEFOSLAWIU, dostosowanych dla uczniow na wozku aktywnym w normie społecznej., z windami i miejscami parkingowymi dla niebieskich kopert. Zajęcia TUS… nie tylko drogi są ważne…:(((

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię