Delegacja w mazowieckim – gdzie warto się zatrzymać?

0

W dzisiejszych czasach delegacje zarówno krajowe, jak i zagraniczne są już wpisane w nasze codzienne życie. Kodeks pracy nie reguluje znaczenia pojęcia delegacja, lecz zwykle jest ona rozumiana jako służbowy wyjazd pracownika, zatrudnionego na etacie. Pracownikowi wykonującemu polecenia szefa, poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy, przysługuje należność na pokrycie kosztów związanych z podróżą. Oczywiście w czasie wolnym jest to doskonała okazja, żeby poznać nowy region i nieco pozwiedzać.

 

Jak rozliczyć delegację?

Przed zaplanowaniem sobie czasu wolnego, warto upewnić się, że Twoja delegacja jest rozliczona prawidłowo. Tak samo, jak w przypadku pracy w siedzibie firmy, czas pracy pracownika na delegacji liczony jest zgodnie z normalnym harmonogramem zatrudnienia. Czas podróży poza tym harmonogramem jest czasem wolnym i nie jest zaliczany do czasu pracy. Natomiast, gdy na skutek wyjazdu powstaje praca w godzinach nadliczbowych, pracodawca ma obowiązek wypłacenia nadgodzin, wraz z odpowiednim dodatkiem z tego tytułu. Rozliczenie delegacji krajowej musi odbyć się do maksymalnie 14 dni po zakończonej podróży, a pracownik zobowiązany jest do przedstawienia wszystkich rachunków, dokumentujących koszty poniesione w delegacji.

Wielu pracowników zadaje sobie także pytanie, co w przypadku delegacji w weekend – jak rozliczyć wyjazd po godzinach pracy? Sobota to dzień uznany powszechnie za wolny. Dlatego za delegację w sobotę pracownik powinien otrzymać dodatkowy dzień wolny. Jeżeli jest to niemożliwe, pracodawca musi wypłacić dodatek w wysokości 50% pensji. W przypadku pracy nocnej dodatek ten wynosi już 100% wynagrodzenia.

Podobnie sytuacja wygląda w niedzielę – pracownik za niedzielny wyjazd służbowy musi dostać dzień wolny w terminie 6 dni przed wyjazdem lub po. Gdy jest to niemożliwe, pracodawca musi wypłacić dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 100% za każdą godzinę pracy.

Delegacja w mazowieckim- gdzie warto się zatrzymać?

  1. Kiedy już zaplanujesz swoją delegację, warto zająć się czasem wolnym! W mazowieckim jest wiele ciekawych i pięknych miejsc wartych zobaczenia. Rzecz jasna, Warszawa uznawana jest za najbardziej wyraziste miejsce Mazowsza. Co prawda, Warszawie daleko do klasycznego Paryża czy Rzymu, jednak wciąż miastu stołecznemu nie można odmówić uroku! Co więc warto zobaczyć w stolicy? Z pewnością Stare Miasto, Pałac Kultury, Krakowskie Przemieście, Plac Zamkowy, Pałac w Wilanowie czy oczywiście Łazienki Królewskie. W stolicy jest wiele miejsc wartych zobaczenia. Tak, naprawdę ogranicza Cię tam jedynie czas.
  2. Co jednak warto zobaczyć poza Warszawą? Z pewnością twierdzę w Modlinie – to prawdziwa gratka dla fanów historii! Ogromna twierdza powstała w XIX wieku z polecenia Napoleona Bonaparte. To niesamowite miejsce można z powadzeniem zwiedzić na własną rękę, warto jednak zdecydować się na wycieczkę z przewodnikiem, który wprowadzi Cię w niesamowity klimat tego miejsca.
  3. Kolejnym miejscem, tym razem dla fanów dzikiej przyrody, jest Kampinoski Park Narodowy. Nie brakuje tam pięknej przyrody, towarzystwa zwierząt i niesamowitych widoków. Znajdziecie tam też wiele ścieżek o charakterze historycznym czy dydaktycznym. To też fantastyczne miejsce dla entuzjastów wycieczek pieszych, rowerowych czy nawet konnych.
  4. Każdy fan historii powinien też odwiedzić Zamek w Czersku. Zamek był średniowieczną siedzibą książąt mazowieckich. Obecnie organizowane są tam pokazy rycerskie oraz rekonstrukcje średniowiecznych wydarzeń.
  5. Jeżeli jednak masz ochotę odpocząć od zgiełku miasta i poleniuchować nieco na plaży, genialnym miejscem będzie Jezioro Białe. Położone w bardzo malowniczej scenerii jest prawdziwą oazą dla osób szukających ciszy i spokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię