Depresja nie jest sierotą

0

POWIAT Starostwo powiatowe wystartowało z Akademią Czujnego Rodzica – cyklem spotkań o charakterze wykładów psychoedukacyjnych dla rodziców, pedagogów i psychologów. Pierwsze z nich poświęcone było tematyce depresji dzieci i młodzieży

Inicjatorką nowego cyklu jest Ewa Lubianiec, członek zarządu powiatu piaseczyńskiego, a na co dzień również psycholog. Jak się okazało, był to pomysł jak najbardziej trafiony, bo spotkanie poświęcone depresji sprawiło, że sala starostwa wypełniona była tego wieczoru po brzegi. Czy faktycznie w dzisiejszych czasach rodzicom i szkolnym specjalistom potrzeba wsparcia w postaci szeroko pojętej psychoedukacji? Wiele wskazuje na to, że tak, bo – jak przekonywali zaproszeni goście – problem depresji staje się niestety coraz poważniejszy i dotyka coraz młodszych ludzi.
Jako pierwszy z prelekcją wystąpił Mateusz Puchowski – pedagog i psychoterapeuta, który – z pomocą krótkiej prezentacji filmowej – przedstawił codzienne, często czynione nieświadome, zaniedbania w życiu rodzinnym i szkolno-towarzyskim dzieci.
– Rodzina to jest w ogóle dla mnie punkt wyjścia w diagnostyce – mówił Mateusz Puchowski. – Jeśli system rodzicielski źle funkcjonuje, to dziecko źle funkcjonuje.
Psychoterapeuta zwrócił również uwagę na to, że we współczesnym świecie żyjemy w nadmiarze bodźców i mamy wobec tego do czynienia z tzw. „przebodźcowaniem”. Młodzi ludzie spędzają często długie godziny przed komputerem i nie rozstają się – nawet w łóżku – z telefonem komórkowym, co przyczynia się, między innymi, do większego napięcia nerwowego, bezsenności (niebieskie światło ekranów zaburza wydzielanie melatoniny) i w końcu może prowadzić do wystąpienia epizodów depresyjnych. Była też mowa o wpływie na naszą psychikę odżywania.
– Wszyscy, którzy się objadają na wieczór wstają następnego dnia zmęczeni – zauważył prelegent – Także dieta jest bardzo ważna.
Kolejnymi czynnikami mogącymi prowadzić do depresji są, między innymi, stres, używki (alkohol, narkotyki) i inne choroby (zwłaszcza te ciężkie i przewlekłe). Dodatkowym problemem jest również to, że wciąż jest ona tematem tabu i często zdarza się, że osoby cierpiące na depresję nie chcą się do tego przyznać – czasem również i przed samymi sobą.
Profesor Katarzyna Kucharska – psychiatra podeszła z kolei do tematu nieco bardziej akademicko, prezentując jednak przy tym sporo ciekawych statystyk.
– Generalnie depresja dotyczy 5 do 17 proc. populacji ogólnej – przytoczyła dane prelegentka. – Cierpi na nią 1 proc. dzieci w wieku przedszkolnym, 2 proc. dzieci w wieku 6-12 lat, ale nawet do 20 proc. osób w grupie młodzieżowej. To są bardzo niepokojące statystyki, ale zawsze powtarzam, że depresja nie jest sierotą, dlatego też tak trudno ją badać. Bardzo często występuje ona wspólnie z innymi zaburzeniami – np. lękowymi, adaptacyjnymi (tymi pod wpływem stresu), odżywania czy osobowości.
Profesor przedstawiła też różne rodzaje depresji – na podstawie występujących objawów i stopnia ich nasilenia oraz zaprezentowała teorie jej powstawania.
Jako ostatnia wystąpiła na spotkaniu Katarzyna Sitarek – psycholog i psychoterapeutka, która opowiedziała z kolei o swoich własnych doświadczeniach z prowadzenia terapii. Największy nacisk położyła przy tym na różne aspekty życia rodzinnego.
– Moje doświadczenie wskazuje na to, że rodzice są często ostatnimi osobami, które dowiadują się, że z ich dzieckiem coś się dzieje, np. że się samo okalecza – mówiła Katarzyna Sitarek. – Często wydaje nam się również, że nasze dzieci są jeszcze za małe żeby doświadczać pewnych trudności.
Psychoterapeutka podkreśliła ponadto, że gdy choruje dziecko, to choruje cała rodzina i w związku z tym nie jest to tylko i wyłącznie problem młodego człowieka.
Prowadząca spotkanie Ewa Lubianiec nie kryła swojego zadowolenia z tego, że spotkało się ono z tak dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem.
– Miło było nam słyszeć, że dzięki takim inicjatywom starostwo staje się urzędem przyjaznym, otwartym na codzienne problemy rodziców – mówi radna. – Ponieważ rodzice dopytywali o kolejne spotkanie, już dziś informujemy, że planujemy je na czerwiec. Szczegóły przekażemy odpowiednio wcześniej za pośrednictwem szkół i na stronie powiatu. Osoby, które chciałyby być indywidualnie informowane o wydarzeniach w ramach Akademii Czujnego Rodzica mogą przesłać swój adres e-mail wpisując w temacie wiadomości AKADEMIA CZUJNEGO RODZICA na adres: e.lubianiec@piaseczno.pl

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię