Dla psów na uwięzi, dzisiejsza noc będzie trudna

1

Miniona noc była mroźna, dziś również słupek rtęci spadnie do -15 stopni Celsjusza, co zagraża życiu nie tylko ludzi, ale również zwierząt. Udomowione czworonogi są w pełni zależne od nas.

Prosimy o zabezpieczanie zwierząt w najlepszy możliwy sposób, przetrzymywanie ich w domach lub ciepłych pomieszczeniach. Musimy wspólnie o to zadbać. Rozglądajcie się dookoła, wśród sąsiadów i interweniujcie, rozmawiajcie.

Jak zadbać o czworonoga

Nie narażajmy psa na wychłodzenie, wpuść go do domu. Jeśli nie ma takiej możliwości, zapewnij mu ciepłą, solidną budę, która ochroni go przed wiatrem i niską temperaturą. Pamiętajmy o tym, że w mroźne dni zwierzęta przebywające na zewnątrz potrzebują bardziej kalorycznych posiłków. Nie zapominajmy też, że woda w misce zamarza, a pies musi mieć wody pod dostatkiem.

Za złe warunki grzywna i więzienie

W Ustawie o ochronie zwierząt czytamy m.in.:
– Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
– Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.
Naruszenia tych przepisów podlegają pozbawienia wolności do lat 3-ch a w przypadku działania ze szczególnym okrucieństwem od 3 m-cy do 3 lat.

Możemy pomóc

Jeśli zauważymy zabłąkanego czworonoga lub zwierzę, które jest nie właściwie zabezpieczone przed mrozem przez właściciela powinniśmy zawiadomić odpowiednie służby np.  straż miejską lub telefon alarmowy 986.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię