Dmuchawy do sprzątania chodników generują tumany kurzu. Czy ich używanie jest legalne?

7

PIASECZNO Trwa wielkie pozimowe sprzątanie dróg i chodników. – Ostatnio pracownicy jednej z firm kosili i odkurzali dmuchawami okolice ul. Okulickiego, co generowało tumany kurzu – mówi pani Patrycja, nasza czytelniczka. – Sądziłam, że stosowanie dmuchaw na terenie województwa mazowieckiego jest zabronione…


Pani Patrycja skarży się, że dmuchawy używane do oczyszczania poboczy i chodników z piasku generowały chmurę utrudniającego oddychanie pyłu.
– Jak wracałam z pracy, to dosłownie się dusiłam – dodaje. Inna mieszkanka, pani Irena zauważa, że stosowanie dmuchaw zwłaszcza w tym okresie, gdy wszystko pyli, może wzmagać alergie.
W miejscach publicznych nie powinno się z nich korzystać – dodaje. Pani Irena ma rację. Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął w ubiegłym roku program ochrony powietrza, który ma obowiązywać do końca 2026 roku. W ramach programu wprowadzono zakaz stosowania dmuchaw do liści (odpowiadają za ponowne wzniecanie znajdującego się na ziemi pyłu), które są wykorzystywane także do sprzątania pokosów trawy oraz usuwania piachu z jezdni i chodników. Co więcej, zakaz obowiązuje nie tylko osoby prywatne, ale także służby odpowiedzialne za oczyszczanie miasta. Niestosowanie się do niego może być karane grzywną do 5000 zł, a nawet aresztem. Nie udało się nam uzyskać komentarza do całej sytuacji Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, który administruje ul. Okulickiego (721).

TW

7 KOMENTARZE

  1. Dmuchawy nie są zakazane. Kto przeczytał wszystkie materiały wie, że tylko aktualne zagrożenie smogiem i wydanie stosownego aktu prawa miejscowego nakłada zakaz czasowy na stosowanie dmuchaw. Prezydent Warszawy wydał jako jeden z nielicznych ograniczenie dla służb komunalnych obsługujących miasto. Osób fizycznych to nie dotyczy. W Piasecznie nie ma takiego aktu. Z dmuchaw można korzystać do woli.

  2. Samochody na drogach gruntowych też wzniecają więc może zakazać. A wulkany emitują CO2 w takiej ilości że Ziemi surowców nie wystarczy żeby zapłacić za emisję. Absurd goni absurd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię