Do miasta ponownie przybędzie Józef Piłsudski

2

GÓRA KALWARIA Już w najbliższą niedzielę w Górze Kalwarii czas cofnie się o 100 lat. Miasto odwiedzi Józef Piłsudski! Ostatni raz marszałek gościł tu 3 sierpnia 1921 roku, dekorując krzyżami Virtuti Militari 133 kawalerzystów, którzy wykazali się męstwem w bitwie z Bolszewikami


Planowany piknik historyczny będzie nawiązywał do wydarzeń, które zelektryzowały 100 lat temu lokalną społeczność. Gwoździem programu będzie inscenizacja zatytułowana „Na Polach Chwały 1920”, w której weźmie udział około 120 rekonstruktorów.
Piknik rozpocznie się o godz. 11.00 od złożenia kwiatów przed obeliskiem na błoniach, który w 10 lat po wizycie Józefa Piłsudskiego w Górze Kalwarii ufundowali kawalerzyści konni. W uroczystości tej weźmie udział pododdział rekonstruktorów z 1920 r., zostanie również oddana salwa armatnia. O godz. 11.45 sprzed ratusza wyruszy parada historyczna z udziałem około 60 rekonstruktorów, także na koniach, pojazdów wojskowych oraz samochodów z początku XX wieku. Przejdzie ulicami: Piłsudskiego, ks. Sajny, bpa Wierzbowskiego, Pijarską i Dominikańską. Około godz. 12.15 pochód dotrze przed byłe budynki koszarowe przy ul. Dominikańskiej, gdzie odbędzie się odsłonięcie tablicy poświęconej Centralnej Szkole Straży Granicznej, która miała swoją siedzibę w Górze Kalwarii przed II wojną światową. Oficjalne rozpoczęcie imprezy nastąpi na rynku o godz. 13. W ramach wydarzenia przewidziano: wystawy sprzętu i wyposażenia używanego przez żołnierzy polskich w 1920 r., broni i umundurowania, stanowisko prac ręcznych, obóz ułanów, stanowisko wojsk łączności, szpital polowy, wystawę o bohaterach wielkiej wojny z gminy Góra Kalwaria. W części muzycznej o godz. 13.20 rozpocznie się koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, natomiast o godz. 14.40 będzie można obejrzeć recital „Bodo” z udziałem Dariusza Kordka oraz grupy tanecznej. Od godz. 16 ulica 3 Maja zamieni się w scenę, na której odbędzie się pełna zwrotów akcji inscenizacja. Piknik zakończy się salwą armatnią o godz. 18. W imprezie weźmie udział grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare szeregi”.
– To będzie naprawdę zapierająca dech w piersiach rekonstrukcja – zapewnia Zbigniew Rowiński, szef rekonstruktorów. – Przygotujemy scenki z wojny polsko-bolszewickiej. Wykorzystamy do tego m.in. dwie armaty i aż siedem samochodów pancernych.

TW

2 KOMENTARZE

 1. „Już w najbliższą niedzielę w Górze Kalwarii czas cofnie się o 100 lat.”
  ================================
  Oho, cofanie się czasu w GK nabiera przyspieszenia.
  W tym tempie niedługo wylądujemy w XIX wieku (albo i dalej) i okaże się, że w sercu naszej ukochanej katolickiej ojczyzny mamy gniazdo starozakonnych.
  Oby tylko do jakiegoś pogromu nie doszło, bo nasi sojusznicy mogą nerwowo zareagować.

  „Miasto odwiedzi Józef Piłsudski!”
  ==================
  Jezus, Maria, Józefie święty!
  Myślałem, że to możliwe tylko w horrorach.

 2. Całkiem poważnie ,gwoli historycznej pamięci czy w programie tak jak wtedy uwzględnione zostanie ( miało miejsce już po dekoracji odznaczonych i mszy …pod koniec wizyty ) nieoficjalne (poza oficjalnym programem ) spotkanie Marszałka z Rabinem ?

  Ps. Jeżeli tak to czy Rabin Michael Schudrich…?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię