Dobre wino, czyli jakie?

0
Art. promocyjny

Jak wybrać dobre wino, gdy na półkach stoją dziesiątki butelek? Czym charakteryzuje się trunek wysokiej jakości? Aby podjąć dobrą decyzję o zakupie, warto mieć podstawową wiedzę – w tym artykule postaramy się ją przybliżyć.

 

Podstawowe czynniki decydujące o tym, że wino jest dobre

Każde wino charakteryzuje się kilkoma cechami, które decydują o jego właściwościach i jakości. Aby jednak wino mogło być uznane za dobre wino, wszystkie te podstawowe czynniki powinny współgrać ze sobą i pozostawać w idealnej harmonii:

  • Słodycz – definiowana jest przez zawartość tzw. cukru resztkowego w gotowym napoju. Jest to cukier, który nie uległ przemianie w alkohol etylowy w procesie fermentacji. Słodkie wina będą zawierały go więcej, natomiast w winach wytrawnych, cukier resztkowy będzie występował w małych ilościach. Niektóre z nich mogą nie zawierać go wcale. Wino o wysokim poziomie słodyczy może sprawiać wrażenie gęstego, lepkiego.
  • Kwasowość – ta cecha to zawartość różnorodnych kwasów w winie. W procesie powstawania tego trunku powstaje wiele tego typu związków chemicznych, a spośród nich najważniejsze to kwas winowy i jabłkowy. W winie może występować także kwas mlekowy oraz cytrynowy. Te składniki odpowiadają za orzeźwiający efekt wina i balansują nadmierną słodycz – i na odwrót. Gdy po wypiciu wina czujemy, że w naszych ustach zbiera się ślina, z reguły oznacza to, że miało wysoką kwasowość.
  • Zawartość tanin – odwołuje się ona do zawartości fenolowych związków organicznych, które odpowiadają za charakterystyczną cierpkość wina, jego kolor oraz efekt „suchego języka” podczas spożywania trunku. Związki te występują głównie w winie czerwonym (gdyż w większości pochodzą ze skórek winogron), chociaż spotykane są też w gałązkach winorośli oraz drewnie dębowym, w beczkach, z którego dojrzewa wiele dobrych win.
  • Poziom alkoholu – który w większości win zawiera się w przedziale od ok. 6 do 20%. Jest to główny produkt fermentacji, a odpowiada on za ogólne odczucia podczas picia wina. Alkohol jest nośnikiem aromatów, odpowiada za „pełność” wina – trunek o większej zawartości etanolu może wydawać się bardziej gęsty i ciężki, podczas gdy wino zawierające zaledwie kilka procent sprawia wrażenie lekkiego i orzeźwiającego.

Z reguły przyjmuje się, że wszystkie te czynniki powinny być zbalansowane – wino nie powinno być nadmiernie słodkie przy niewyczuwalnej kwasowości, bądź wysokoprocentowe przy braku wyczuwalnych tanin. W przypadku win białych, gdzie występują one w minimalnych ilościach, najważniejsza jest harmonia między słodyczą a kwasowością.

 

Dobre wino jest zbalansowane, ale też intensywne, typowe… i skomplikowane

              Dowiedzieliśmy się już, że kluczem jakości wina jest odpowiednia harmonia. To jednak nie wszystko. Dobre wino powinno być też intensywne – jego aromaty i smaki powinny być zarówno dobrze wyczuwalne, jak i możliwe do indywidualnego opisania.

              Dobre wino powinno być typowe – oznacza to, że pożądane jest, aby reprezentowało cechy charakterystyczne dla danego gatunku wina. Powinno posiadać aromaty wyczuwalne wśród innych reprezentantów lub też prezentować unikalne dla danego terroir cechy, jeżeli wiadome jest, że dany rodzaj wina ma charakter zależny od cech hydrogeologicznych terenu, na którym uprawiana jest winorośl.

Wino dobrej jakości jest także skomplikowane. Trudno jest w łatwy sposób wytłumaczyć „skomplikowanie” – chodzi o pewnego rodzaju ogólny efekt, który sprawia, że dany trunek wydaje nam się ciekawy i wielowarstwowy, a nie płaski, nudny i przewidywalny. Dobrej jakości trunek zostawia też z reguły długi finisz – jest wyczuwalny nawet kilkadziesiąt sekund po przełknięciu.

 

Jak wybrać dobre wino? 

Znajomość powyższych cech jest kluczowa do określenia jakości wina, co jednak zrobić, gdy nie mamy doświadczenia i dopiero odkrywamy poszczególne rodzaje trunków? Przyglądajmy się uważnie etykietom i szukajmy informacji w internecie! Oznaczenia na butelkach pomogą nam zidentyfikować wino i przynajmniej w przybliżeniu opisać jego cechy.

Zwracajmy uwagę na oznaczenia klasyfikujące wino, takie jak AOC, DOC, DOCG, IGT, IGP i inne – w zależności od kraju pochodzenia i panującego w nim systemu. Oznaczają one zwykle, że wino pochodzi z konkretnego miejsca na mapie świata i jest produkowane według określonych zasad. Na przykład, aby wino prosecco mogło być nazwane w ten sposób, musi pochodzić z góry ustalonych rejonów północno-wschodnich Włoch i być produkowane z konkretnego szczepu winogron w konkretny sposób. Oznaczane jest jako DOC lub DOCG, a to daje nam pewne pojęcie o tym, że jest to dobre wino.

Najwyższej jakości wina oznaczane są często jako Gran Reserva lub Grand Cru. Wina z niskiej ligi to zwykle trunki bez oznaczeń klasyfikacyjnych bądź wina stołowe oznaczane na przykład „table wine” czy też „vin de table”, których nie obowiązują surowe zasady pochodzenia i produkcji win wysokojakościowych. Chociaż niektóre mogą być przyzwoite, z reguły nie są to dobre wina.

Zwracajmy też uwagę na oznaczenia poziomu słodyczy i alkoholu. Napisy takie, jak „dry”, „semi-dry”, „sweet”, „brut”, „demi-sec”, „secco” opisują zawartość cukru resztkowego. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w zależności od rodzaju wina taka klasyfikacja może się nieco różnić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię