Domki czekają na jerzyki

6

PIASECZNO W Piasecznie stanęły 3 wieże dla jerzyków, ptaków zagrożonych wygnięciem i  objętych ochroną gatunkową.

Jerzyki to niewielkie ptaki, często mylone z jaskółkami. W Polsce są objęte ścisłą ochroną gatunkową, ze względu na duży spadek populacji. Wśród przyczyn wymienia się przede wszystkim remonty i prace termomodernizacyjne oraz zastępowanie starych budynków nowymi. Powoduje to utratę miejsc lęgowych dogodnych dla jerzyków, które swoje gniazda budują w wieżach, opuszczonych domach, szczelinach ścian.

Te małe ptaszki, których jest coraz mniej, są naszymi sprzymierzeńcami zjadając nawet po kilkanaście tysięcy komarów i meszek na dobę. Warto więc, mieć rodzinę jerzyków w swoim sąsiedztwie. W Polsce jerzyki można spotkać od kwietnia do połowy października, na zimę odlatują do ciepłych krajów.

CZYTAJ TAKŻE:  Od poniedziałku kolejni uczniowie na zdalnym nauczaniu

-Szkoda, że domki stanęły dopiero teraz w grudniu, kiedy jerzyków nie ma w Polsce, bo zimę spędzają w Afryce – mówi pani Hania, zatroskana mieszkanka Piaseczna. – Miejmy nadzieję, że nikt się do nich nie wprowadzi przed powrotem jerzyków.

Jeden z domków dla jerzyków stanął u zbiegu ulic Młynarskiej i Warszawskiej

Domki powstały w ramach jednego z projektów Budżetu Obywatelskiego. Jego realizacją projektu zajął się Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno

BZ

6 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię