Dożynki z wielkim gotowaniem gulaszu i konkursem na SuperGospodynię

1

KONSTANCIN-JEZIORNA Bogactwo tradycji, a także wiele atrakcji, zabawy i nagród – w trakcie niedzielnego święta plonów w Bielawie nie sposób będzie się nudzić


Pierwsze konstancińskie dożynki odbyły się 40 lat temu właśnie w Bielawie. To z tego względu tegoroczne święto plonów będzie miało wyjątkową oprawę i niezwykle uroczysty nastrój, o które zadbają organizatorzy – samorząd gminy oraz sołectwo Bielawa. W trakcie wydarzenia zostanie zaprezentowana wystawa zdjęć z dożynek, które odbywały się w gminie przez cztery dekady. Obecne będą również organizatorki pierwszego gminnego święta plonów.

Tradycyjnie ważną rolę podczas zwyczajowego fetowania zakończenia zbiorów, będą pełnić starostowie. W tym roku ta zaszczytna funkcja przypadła małżeństwu Bogumile i Mariuszowi Molakom, którzy prowadzą 17-hektarowe gospodarstwo warzywne. To oni 2 września przekażą symboliczny bochen chleba na ręce gospodarza gminy – burmistrza Kazimierza Jańczuka.

Jednak dożynki o godz. 12.45 tradycyjnie zainauguruje kolorowy korowód i prezentacja wieńców, które w gminie Konstancin-Jeziorna zazwyczaj są wyjątkowo liczne i okazałe. O godz.13 rozpocznie się msza św. polowa, po której rozpocznie się wspólne biesiadowanie. Na scenie, która stanie na boisku przy ul. Wspólnej, przybyli zobaczą najpierw lokalne zespoły: Łurzycanki, Jarzębinę Czerwoną, Barbara Wiewióra i Powsinianie, Majtki Pana Kapitana oraz Cantabile. Swoje umiejętności zaprezentują też trenujące karate zawodnicy IPPON Konstancin i tancerze z Egurrola Dance Studio. Ci drudzy nie tylko dadzą pokaz mistrzowskiego tańca, ale również zaproszą do jego nauki. Muzycznymi gwiazdami imprezy będą natomiast zespoły disco polo: Top Girls i Exelent. Imprezę zakończy o godz. 20 dyskoteka pod gwiazdami, którą poprowadzi DJ Piotr.
Nie mniej będzie działo się poza sceną. Wśród zaplanowanych atrakcji są m.in.: wspólne pichcenie na wielkiej patelni o rozmiarach 2,7 na 1,5 metra.

– Będziemy gotowali 1000 porcji gulaszu wieprzowego z kaszą, który następnie wszyscy będą mogli bezpłatnie skosztować. W oczekiwaniu na danie kucharze przeprowadzą konkursy kulinarne – zapowiada Joanna Muszyńska-Dziurny, kierownik Wydział Promocji i Współpracy z Zagranicznej w konstancińskim ratuszu.

Będą także bezpłatne badania profilaktyczne, warsztaty artystyczne, park zabaw dla dzieci oraz miasteczko ekologiczne. Nie zabraknie też konkursów z nagrodami. Ciekawie zapowiada się również walka sołectw o tytuł „SuperGospodyń”.

– Konkurencje będą niespodzianką. Zdradzę jedynie, że jedną z nich będzie ubijanie piany z białek na czas – uchyla rąbka tajemnicy Joanna Muszyńska-Dziurny.

Nagrody trafią również do „Rolników roku” oraz zwycięzców konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Goście święta plonów mogą spodziewać się także wielu stoisk handlowych i specjałów serwowanych na stoiskach gastronomicznych. Dożynki poprowadzi Aleksandra Kostka, telewizyjna pogodynka.

Patronami medialnymi święta plonów są Kurier Południowy i Piasecznonews.pl.

Na zdjęciu głównym: Top Girls – jedne z muzycznych gwiazd święta plonów

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię