Drogowa niedoróba? Gmina zapewnia, że wszystko jest pod kontrolą

10

GÓRA KALWARIA Niedawno utwardzono betonową kostką ulicę Polną w Kątach. Kilku mieszkańców ma jednak zastrzeżenia, co do fachowości wykonania tej inwestycji. – Największy problem polega na tym, że droga została zrobiona inaczej, niż przewidywał pierwotny projekt – mówi Zbigniew Świderski


Wzdłuż części Polnej nie wykonano na razie rowu, ma być zrobiony w drugim etapie

Pan Zbigniew oprowadza nas po nowej drodze, której budowa zakończyła się tydzień temu.
– W marcu odbyło się spotkanie, podczas którego gmina roztoczyła przed nami swoją wizję – opowiada mieszkaniec. – Odwodnienie Polnej miało przebiegać jej środkiem. Jednak ulica została wykonana z jednostronnym spadkiem, a woda spływa do znajdującego się po lewej stronie rowu. Problem polega na tym, że nie został on zrobiony na całej długości drogi… Przy mojej posesji rowu na razie w ogóle nie ma, mimo że jego pociągnięcie do ulicy Spacerowej kosztowałoby gminę zaledwie 13 tys. zł więcej. Wiceburmistrz Mateusz Baj poinformował mnie, że ten brakujący fragment rowu zostanie zrobiony dopiero w przyszłym roku. Wówczas zostaną też wykonane brakujące przepusty pod wjazdami na posesje.

Drogę zwężają dwa dęby, których gmina do tej pory nie wycięła

Jednak nie jest to jedyna zdaniem mieszkańca niedoróba. Idziemy ulicą w kierunku południowym. Mniej więcej naprzeciwko posesji oznaczonej numerem cztery pan Zbigniew pokazuje dwa duże dęby, które… rosną w drodze, powodując jej zwężenie.
– Tych drzew w przedstawionym nam wiosną projekcie również miało w tym miejscu nie być – dodaje.
Piotr Chmielewski, rzecznik ratusza informuje, że ulica Polna została odebrana przez gminę 20 grudnia.
– Wykonawca miał zbudować drogę i się z tego wywiązał – wyjaśnia. – Umowa z nim nie przewidywała odtworzenia rowu i wjazdów na posesje, jednak zostało to zrobione tam, gdzie rów do tej pory istniał. Natomiast tam, gdzie go nie było, nie zrobiono wjazdów i przepustów.
Chmielewski tłumaczy, że rowu nie ma przy dwóch posesjach, bo ich właściciele nie zgadzali się dotychczas na jego wybudowanie.
– Jak uzyskamy ich zgodę, rów zostanie zrobiony w drugim etapie inwestycji – dodaje. – Co do drzew, to ustalamy czy rosną one na terenie gminy, czy na terenie prywatnym. Będziemy chcieli je wyciąć, bo rzeczywiście zwężają Polną, choć jest grupa mieszkańców, którzy sobie tego nie życzą…

TW

10 KOMENTARZE

 1. Zart ?
  Dlaczego przy zmianie siedzenia(zatrudnienia w gminie) zmienia się punkt widzenia ?
  Przepraszam. ci mieszkańcy ptakiem dolecą na ulicę a odwodnienie to łaska ? Przecież wiadomo jak będą gwałtowne opady to będą podtopienia.
  Potrzebujecie ekspertyzy -to ją napiszę ?Dlaczego w naszej gminie nie możemy zrobić /zbudować czegoś z głową-najpierw wyciąć drzewa-potem położyć chodnik ?Chodzi o pracę dla pociotków ?
  Pluć i łapać może każdy-

  • Duet mb pc niegdyś zapewniający czytelników swoich gazet, że wszystko pod kontrolą ws gigantycznego interesu od kpp po sad od Piaseczna po Górę Grojec itd a świadek uziemiony,
   kolejny raz potwierdza swoje „kompetencje” na stołkach tym razem.

 2. W artykule jest małe przekłamanie bo została utwardzona tylko część ulicy Polnej może 50% więc z obydwu stron utwardzonej ładnie kostką zjeżdżamy w nie utwardzoną i dalej jeździmy po błocie i dołach

 3. Redaktor chyba źle zaczął artykuł, a mianowicie powinien napisać: Niedawno utwardzono połowę ul. POLNEJ w Kątach. Wstyd i hańba dla urzędu miasta jak w dzisiejszych czasach można podejmować takie inwestycje. Rozgrzebac drogę do połowy. Jadni mieszkańcy mają kostkę a drudzy brodzą w błocie. W budżecie na nowy rok nie ma dokonczenia tej drogi a juz sie beda brac za Spacerową. Ciekawe czy tez do połowy?

  • Tak się teraz robi. To są w sumie stare, dobre standardy. Chodzi o to żeby wszyscy byli zadowoleni, w połowie ale jednak zadowoleni:-)) nawet pokusiłbym się o wynik, że w 75% bo połowa zadowolona, że przed ich domami już droga zrobiona a druga połowa mieszkańców ulicy tylko w połowie zadowolona, że ich sąsiedzi już mają kawałek ulicy.

   W przyszłym roku być może kolejna ulica w połowie? Tym sposobem będziemy mieli 2x więcej zadowolonych w 75% a roboty wykonanej tylko 50%. Tak buduje się elektorat, zrobiliśmy połowę więc może w tej? może w przyszłej? kadencji zrobimy drugą połowę. Takie rządzenie to strasznie dużo „połówek”

 4. „ustalamy czy rosną one na terenie gminy” – dwa pytania :
  – od kiedy ustalają?
  – jak długo jeszcze będą ustalać?
  A swoją drogą jak świadczy o autorze tak elokwentna wypowiedź; czy pomyslał, nim rzekł? A może tak na okrągło dla zbycia mieszkańców, co się już zdarzało… .

 5. Do „gościa” odnośnie komentarza z 27.12.2019. To co mówisz o innych, bardzo wiele mówi o Tobie. Nie znasz sprawy, a wydajesz opinie krzywdzące wszystkich mieszkańców niezadowolonych z realizacji inwestycji ul.Polnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię