Druga edycja Budżetu Obywatelskiego

1

PIASECZNO 1 marca wystartuje druga edycja Budżetu Obywatelskiego w Piasecznie. W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, mieszkańcy miasta Piaseczno zdecydują bezpośrednio o tym, na jakie pomysły przeznaczone zostanie 1,4 mln złotych z gminnego budżetu. Każdy mieszkaniec ma możliwość zgłoszenia swojej propozycji zmian w Piasecznie.

ZMIANY W TEGOROCZNEJ EDYCJI

Druga edycja Budżetu Obywatelskiego w Piasecznie niesie za sobą kilka zmian w porównaniu z ubiegłoroczną edycją. Wśród najważniejszych zmian należy wyróżnić trzy poniższe.

Po pierwsze, w procesie Budżetu Obywatelskiego w tym roku udział wezmą osoby małoletnie, od 16 roku życia (do 1 czerwca uczestnik musi mieć ukończone 16 lat). Gmina Piaseczno podkreśla w ten sposób swoje otwarcie na pomysły również młodych osób, które już w nastoletnim wieku mogą wpływać na zmiany w swojej okolicy. Każdego mieszkańca miasta Piaseczno, który będzie miał w dniu 1 czerwca ukończone 16 lat, zachęcamy do wzięcia udziału w zgłaszaniu projektów oraz w głosowaniu.

Po drugie, w tym roku zastosowana zostanie przyspieszona procedura Budżetu Obywatelskiego. Zgłaszanie pomysłów odbywać się będzie w dniach 1 marca – 30 marca. Głosowanie przeprowadzone zostanie z kolei w czerwcu. Do wakacji poznane zostaną projekty wybrane przez mieszkańców do realizacji w roku 2019. W ten sposób uniknie się nałożenia kampanii informacyjnej Budżetu Obywatelskiego z kampanią wyborczą oraz kampanią informacyjną wynikającą z ewentualnej organizacji referendum konstytucyjnego przez Prezydenta RP.

Po trzecie, zmieniony zostanie system głosowania, umożliwiający głosowanie na dowolną liczbę projektów, aż do wyczerpania całej puli w danej kategorii. Takie rozwiązanie doprowadzi do kierowania się przez głosujących rzeczywistą potrzebą realizacji projektów, a nie ich ceną, co wyrównuje szanse na zwycięstwo zarówno małych, jak i dużych projektów.

CO SIĘ NIE ZMIENI

Budżet Obywatelski to proces, w którym to mieszkańcy decydują o realizacji projektów. Podobnie jak w poprzedniej edycji mieszkańcy mają około miesiąca na zgłoszenie swoich propozycji, zarówno przez internet jak i za pomocą kart papierowych. Tak jak rok temu Urząd Miasta i Gminy Piaseczno pozostanie w kontakcie z pomysłodawcami projektów. W razie wykrycia drobnych błędów i nieprawidłowości urzędnicy zaproponują zmianę tak, aby projekt (w miarę możliwości) mógł być dopuszczony do głosowania. Wartość jednego projektu zgłoszonego w ramach Budżetu Obywatelskiego nie może przekroczyć 100 tys. zł. Podobnie jak w pierwszej edycji zgłaszać propozycje może każda osoba, bez względu na miejsce zamieszkania. Z kolei w głosowaniu udział wezmą jedynie mieszkańcy miasta Piaseczno. Głosować będzie można zarówno przez internet, jak i za pomocą kart papierowych w wyznaczonych miejscach.

REALIZACJA

Obecnie trwa realizacja projektów Budżetu Obywatelskiego, wybranych w roku 2017. Już w marcu zaprezentowane zostaną pierwsze informacje o stanie realizacji wybranych projektów. Z kolei projekty, które mieszkańcy Piaseczna wybiorą w roku bieżącym, zostaną zrealizowane w przyszłym – 2019.

HARMONOGRAM

Serdecznie zachęcamy wszystkich mieszkańców Piaseczna do aktywnego uczestnictwa w Budżecie Obywatelskim. Szansa na zgłoszenie swojego pomysłu już od 1 marca.
1. Zgłaszanie pomysłów – 1 marca – 30 marca
2. Weryfikacja pomysłów przez urzędników – 1 kwietnia – 30 kwietnia
3. Głosowanie – 1 czerwca – 15 czerwca
4. Realizacja zwycięskich pomysłów – rok 2019

Informacje o ubiegłorocznej edycji znajdują się na stronie bo.piaseczno.eu. Pod tym adresem od marca znajdą Państwo internetowy formularz do zgłaszania projektów.

źródło: Biuro Promocji i Informacji 

1 KOMENTARZ

  1. „Budżet Obywatelski to proces, w którym to mieszkańcy decydują o realizacji projektów” o reszcie naszej kasy kto marsjanie? Pozory demokracji dla ludków. A nie łaska zgłaszać to swoi wybranym przedstawicielom, chyba na tym polega ta zabawa. Czy radny bezradny to ich zlikwidować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię