Druga edycja Polskiego Ładu. Nasze samorządy otrzymają miliony na inwestycje!

4

POWIAT W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład. Pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego rozdysponowano w sumie ponad 30 mld zł. Z tego ponad 84 mln zł trafi do samorządów powiatu piaseczyńskiego


Rządowe pieniądze, o które starały się samorządy, zostaną przeznaczone na inwestycje związane z rozwojem infrastruktury – budowę nowych dróg, chodników, kanalizacji, placów zabaw oraz budynków użyteczności publicznej, zwłaszcza szkół. Premier podkreślił, że wszystkie samorządy, które złożyły wnioski (98 proc.) otrzymały dofinansowanie do wskazanych zadań. Dotyczy to także sześciu gmin z terenu powiatu piaseczyńskiego. Dofinansowanie przebudowy ul. Krasickiego w Nowej Iwicznej i Nowej Woli w wysokości 11,4 mln zł otrzymał także powiat piaseczyński. Ulica ma zostać zmodernizowana na odcinku od drogi 79 (ul. Puławskiej) do Postępu. Radości z przyznania tych środków nie krył starosta Ksawery Gut, który – mimo wcześniejszych animozji – publicznie podziękował za wsparcie w zabieganiu o te środki Michałowi Prószyńskiemu, Sergiuszowi Muszyńskiemu i Michałowi Grzesło (wszyscy z PiS).
Dzięki waszemu zaangażowaniu przebudowa tej ważnej drogi powiatowej będzie możliwa – dodał starosta.
Sporo pieniędzy, bo prawie 30 mln zł, otrzymała z Polskiego Ładu gmina Piaseczno. 5 mln zł ma pójść na obsługę komunikacyjną szkoły w Julianowie. Za te pieniądze zostaną wybudowane drogi dojazdowe do szkoły, która powstaje na dziewiczym terenie. 24,5 mln zł z kolei ma kosztować wybudowanie ulicy Ptaków Leśnych w Jastrzębiu i Żabieńcu.
Do końca nie wiedzieliśmy czy dostaniemy te środki, choć po cichu na nie liczyliśmy – przyznaje burmistrz Daniel Putkiewicz. Na 5 mln zł rządowej dotacji na rozbudowę i przebudowę gminnych dróg liczono też w Prażmowie.
Pieniądze te pozwolą nam zrealizować pierwszy etap dużej inwestycji drogowej, polegającej na przebudowie ciągu ulic od Wągrodna, przez Wolę Wągrodzką, Zadębie, Błonie, aż do drogi 722 w Prażmowie. Mamy już ZRID i wkrótce będziemy ogłaszać przetarg. Prace ruszą jeszcze w tym roku – zapowiada wójt Jan Dąbek. W Górze Kalwarii za pieniądze z Polskiego Ładu (2,9 mln zł) ma zostać zbudowane miejsce czynnego wypoczynku na terenie byłej jednostki wojskowej vis a vis ośrodka kultury, na przedłużeniu ul. por. Białka. Teren, na którym powstanie ten nietypowy plac zabaw, ma prawie pół hektara. Znajdzie się tu kilkadziesiąt urządzeń do zabawy, edukacji, ćwiczeń i odpoczynku. W strefie dla dzieci młodszych zaplanowano piaskownicę, tory przeszkód czy tor do gry w kapsle. Od ul. Sajny powstanie niewielki plac z altaną oraz stolikami do gry w szachy i chińczyka. Centralnym punktem założenia ma był wysokie na 12 m linarium, zakończone na szczycie niewielkim domkiem.
Czekamy na pozwolenie na budowę – informuje Piotr Chmielewski, rzecznik ratusza. Kolejnym zadaniem, które uzyskało dofinansowanie w wysokości 7,8 mln zł, jest rozbudowa szkoły w Kątach. Jest to jeden z najszybciej rozwijających się obszarów gminy, a sama szkoła od dawna jest przepełniona.
Konstancin-Jeziorna otrzyma 13,25 mln zł na rozbudowę ulicy Powsińskiej, zaś Lesznowola – 4,58 mln zł na budowę ulicy Sadowej w Nowej Iwicznej. Ostatnią gminą, która załapała się na pieniądze z Polskiego Ładu jest Tarczyn (10 mln zł). Przyznane środki mają pójść na budowę kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami w miejscowościach Grzędy, Wola Przypkowska i Janówek.

TW

4 KOMENTARZE

  1. „… starosta Ksawery Gut, który – mimo wcześniejszych animozji – publicznie podziękował za wsparcie w zabieganiu o te środki Michałowi Prószyńskiemu,Sergiuszowi Muszyńskiemu i Michałowi Grzesło (wszyscy z PiS)”
    =========================
    1) To Gut wstąpił do PiS-u?! A kto rekomendował? Misiewicz-Muszyński?

    2) Zrozumiałe, że teraz sobie z dzióbków piją. Ostrożnie z tymi karesami, bo jak tak dalej pójdzie, to może jeszcze Muszyński będzie musiał się rozwieść i zamiast ładu nastąpi niepopierany przez PiS nieład 😉

  2. Tylko pyskować potrafią a lapy po pieniadze od tego obrzydliwego rzadu wyciągają . Wcześniej j pierwszy soltys gminy pisal ze pieniędzy moze nie byc bo rzad zmniesza podatki . To jest właśnie obraz tego kraju i jego obywateli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię