Dwa lata kadencji w Radzie Powiatu – sprawozdanie

13

Za nami już ponad dwa lata, od kiedy wybraliśmy nowe władze lokalne. To wystarczający okres, aby móc dokonać podsumowania przynajmniej tych najważniejszych spraw. Z tego powodu, chciałbym Państwu przedstawić dorobek moich pierwszych dwóch lat tej kadencji. Uważam, że mieszkańcy mają prawo wiedzieć, jak dany radny reprezentuje ich w samorządzie.

Pozwolę sobie zacząć od spraw, z których jestem najbardziej zadowolony. Jedną z nich jest Powiatowy Budżet Obywatelski, wprowadzony w naszym powiecie z mojej inicjatywy oraz na podstawie napisanej przeze mnie uchwały. Zgłosiliśmy ją jako Klub na początku lutego 2019 r. i mimo początkowej niechęci ze strony niektórych radnych, udało nam się doprowadzić do jej przyjęcia jeszcze w tym samym miesiącu. Nie było łatwo, ale około 6500 głosów oddanych w pierwszej edycji BO rekompensuje mi cały podjęty trud.

Innym niezwykle ważnym tematem są ochotnicze straże pożarne, którym pomagam, gdy tylko mam taką możliwość. Wraz z radnym Mazowsza Michałem Prószyńskim udało nam się skutecznie wesprzeć OSP Słomczyn w zdobyciu wozu bojowego po Państwowej Straży Pożarnej, zaś jednostki z Uwielin, Baniochy i Kawęczynka w pozyskaniu środków na nowe samochody. Dzięki wsparciu prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udało nam się również wspomóc uzyskanie środków finansowych na rozwój dla OSP z Góry Kalwarii, Bielawy, Baniochy, Cendrowic, Pęcławia oraz Czaplina.
Dzisiaj, patrząc na pisemne podziękowania, które wraz z radnym Michałem Prószyńskim otrzymaliśmy od jednostek, wracam pamięcią zarówno do lipcowego spotkania ze strażakami w luźnej atmosferze przy grillu, jak również do uroczystości przekazania promes z MSWiA i WFOŚ. Z tej części mojej pracy czuję ogromną satysfakcję.

Odnośnie dofinansowań, cieszę się również że wraz z radnym wojewódzkim Michałem Prószyńskim miałem możliwość wspierać, m. in. pozyskanie dla gminy Piaseczno 11 mln zł na modernizację stacji uzdatniania wody oraz budowę kanalizacji w Złotokłosie.

Wśród innych spraw z tego zakresu chciałbym przypomnieć swoje zaangażowanie w Fundusz Dróg Samorządowych, w tym 4 mln zł na rozbudowę ul. Marii Świątkiewicz w Lesznowoli. Wspomnę także o parafii św. Zygmunta Słomczynie, którą przy współpracy z Księdzem Proboszczem wsparłem w pozyskaniu 100 tys. zł na renowację zabytkowej elewacji.

Wróćmy jednak do bezpośredniej pracy na forum Rady Powiatu. Tutaj chciałbym wyróżnić wiele miesięcy starań i nacisków, aby Zarząd w końcu zechciał inwestować również w mniejszych gminach naszego powiatu. Przypomnijmy, że w pierwszym budżecie obecnego starosty Ksawerego Guta – przykładowo – dla gminy Góra Kalwaria przeznaczono 600 tys. zł, zaś dla Prażmowa… 100 tys. zł. To wszystko w sytuacji, kiedy jednocześnie w innej gminie planowano inwestycje na kwotę około 25 mln zł. Po dwóch latach wspólnej z mieszkańcami walki wygląda na to, że budżet na 2021 rok – mimo innych swoich wad – będzie pod tym względem dużo bardziej zrównoważony.

Domagałem się również większej transparentności w samorządzie. W styczniu 2020 r. przygotowałem projekt uchwały przewidujący transmisję obrad komisji rady powiatu. Mimo, że nie uzyskała ona początkowo poparcia, udało mi się przy wsparciu radnych z naszego Klubu doprowadzić do jej uchwalenia w kompromisowym kształcie jeszcze w marcu 2020 roku. Dzięki temu znaczna większość obrad komisji Rady Powiatu jest dzisiaj transmitowana i dostępna dla mieszkańców na powiatowym kanale YouTube.

Trudno było dokonać selekcji tej niewielkiej części mojej aktywności, jaką udało się zmieścić w tym felietonie. Nie starczyło miejsca, m. in. dla defibrylatora w Starostwie (wniosek wspólny z radnym Michałem Grzesło), sfinansowanej z naszych diet radnych wystawy o gen. Kuklińskim w Piasecznie (motorem projektu był radny Martin Świegodziński), dalszej pracy na rzecz rewitalizacji linii kolejowej do Konstancina-Jeziorny (przy ogromnym wsparciu wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela), czy staraniach na rzecz jak najkorzystniejszego dla naszych mieszkańców przebiegu Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (bardzo owocne spotkanie z pełnomocnikiem rządu ds. CPK min. Marcinem Horałą w marcu 2020 r.).

Na zakończenie zachęcam Państwa, abyśmy – jako wyborcy – naciskali także na innych radnych, żeby przedstawili czym się zajmowali przez minione dwa lata. Gdybym miał być brutalnie szczery, powiedziałbym że na sesjach (zwłaszcza zdalnych, gdy głosujemy „ustnie”) dominuje bezrefleksyjne powtarzanie zdania „jestem za”. Do tego stopnia, że jedna z radnych Koalicji Obywatelskiej pewnego razu wypowiedziała te słowa odruchowo przy sprawdzaniu listy obecności…

Sergiusz Muszyński
Radny Powiatu Piaseczyńskiego
Przewodniczący Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość


Zapraszamy na nasze łamy radnych, wójtów i burmistrzów do podsumowania pierwszych dwóch lat trwającej kadencji samorządu. Zachęcamy do kontaktu z mieszkańcami, do informowania o swoich pomysłach i dokonaniach, do dzielenia się refleksjami związanymi z rozwojem naszych lokalnych Ojczyzn. Teksty przyjmujemy pod adresem [email protected]

13 KOMENTARZE

 1. Panie Sergiuszu ,stwierdzam fakt,ze to pod czym się podpisałeś to taka twoja zasługa jak i innych.Sukces ma wielu ojców a porażka -sierotą.Dla mnie ,osobiście jesteś pan krzykaczem i awanturnikiem.Zrób coś sam od początku do końca .
  Teksty w stylu”domagałem się”-co to ma być ?Podkreślanie zaangażowania i nacisków, no żałosne.Co to przedszkole?Słyszałeś panie polityku o współpracy ?
  I co inni też mają pisać takie głupoty? Może lepiej zróbcie coś pożytecznego a nie tracicie czas na pisanie takich idiotyzmów,Dyplomik dostałem(duma!!-sic.),suuuper ,pokaż pan swoj z przedszkola też…

  • Śledzę działalność tego radnego na jego profilu Facebook. Dla takiej osoby jak ja która obserwuje samorządowców nie ma tu nic z jego działań których bym nie znała. Ale podsumowanie fajne

 2. Nigdy nie glosowalam na kogoś takiego.Człowieku pisz ,jak już musisz to konkrety a nie wespól-zespól.Nie podczepiaj się pod cudze inicjatywy i sukcesy. PIS-emne podziękowania ?,nie popłacz się ze wzruszenia,tez napiszę, jak w końcu nastąpi odwołanie lub koniec pańskiej kadencji.Bo tak jest grzecznie a nie za osiągnięcia ,akurat tych brak.
  Widać ,ze pęcznieje z dumy.Po ludzku -ogarnij się człowieku.Jutro będzie ładna pogoda-to też twoja zasługa?

 3. Podziękowania dla Pana Radnego. O ile łatwiej byłoby być jak większość – nie robić nic a potem brać jedynkę na liście… Tymczasem Pan Radny pracuje, stara się i są efekty. Gratulacje.

 4. Szkoda, że pan Misiewicz-Muszyński nie zamieścił sprawozdania ze swojej działalności w poprzedniej kadencji. Szczególnie interesujące byłoby poznanie historii i kulisów robienia przez pana M-M szybkiej kariery na lokalnym podwórku poprzez bezceremonialne wygryzanie swoich partyjnych koleżanek oraz kolegi Wojtka O. (z tym ostatnim akurat nie do końca się udało).
  Panie radny, siadaj pan do klawiatury!

 5. Najaktywniejszy radny powiatu, działa dla całego powiatu, wszystkich gmin, a nie tylko tam gdzie mieszka. Niezależnie od sympatii politycznych, takich radnych potrzebujemy.

 6. Ciekawe, czy tak chętnie wspierałby Pan OSP Słomczyn, gdyby pani sołtys tejże miejscowości osobiście nie latała w kampanii za podpisami pod waszym kandydatem. Jednak wazeliniarstwo się opłaca.

  Trochę niefortunne jest użycie w tej laurce słowa „wspieram, wsparłem” w każdym akapicie, bo u niektórych może to wywołać wrażenie, że ta cała kasa to z Pańskiej kieszeni a nie od podatnika. Powinno być raczej „poparłem”.

 7. Dyskwalifikacja za antypolski szyld polityczny, dyskwalifikacja za sposób prowadzenia polityki, dyskwalifikacja za nepotyzm. Proszę pozdrowić ojca pana muszyńskiego.

  Fajnie jest wydawać nie swoje pieniądzę i się tym chwalić jakby się coś ufundowało zbudowało zrobiło – bicie piany i samouwielbienie trutnia.

 8. Taka laurka o pracy radnego…. trochę nie na miejscu, bo:
  1. od czego jest radny, jak nie od działania?
  2. owe „wsparłem/poparłem” itp. nie są żadną miarą zasług = ciut pyszałkowate.
  3. na zasługach cieniem mocno położyła się sprawa krytyki braku pozyskania środków przez Starostwo z RFIL (środków dzielonych „komisyjnie”) i bezrefleksyjne wmawianie apolityczności tegoż podziału, wbrew…oczywistym faktom.
  Takiemu radnemu poparcie nie może rosnąć…. „zapomniał”? , że nie Starosta, a mieszkańcy są tu poszkodowani.. .
  Dziwną miarą mierzy ten człowiek siebie i innych.

  Ile kosztuje taki artykuł w prasie?

 9. Moje poprzednie komentarze „nie weszły”.To o czymś świadczy! Nie pochwalam „pracy” tej osoby.
  Dosyć krzyków i bezpodstawnej krytyki.Zrób panie Muszyński coś sam a nie na finale podpinasz się pod cudze sukcesy i naprawdę ciężką pracę.Dyplom,podziękowania-za co ?Nie wierzę ,że dorosła osoba może pisać takie rzeczy.Dysponujecie pieniędzmi podatników i mają być użytkowane zgodnie z naszymi propozycjami (podatników ),więc skończcie z kolesiostwem i sympatiami politycznymi.

 10. Piękna narcystyczna laurka. Pisząc o budżecie obywatelskim Pan Muszyński powinien jednak potępić działania formacji politycznej do której należy, wszak oni wszystko by scentralizowali, a o zasadzeniu chociażby drzewek w ramach budżetu obywatelskiego decydowałby ten z ulicy N. No i wielka szkoda, że Pan radny chełpiąc się swoimi wpływami na górze nie potrafi (nie chce bo lepiej dać swoim), sprawić żeby każda gmina w naszym powiecie miała coś (np. nowy wóz strażacki), od władzy centralnej. I za trzy lata znów PiS przerżnie wybory do powiatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię