Dwadzieścia lat Spotkań Chóralnych

0

PIASECZNO W listopadzie w kościele w Zalesiu Dolnym odbyły się jubileuszowe, XX Spotkania Chóralne. Wydarzenie to odbywa się corocznie z okazji wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej

Historia Spotkań Chóralnych sięga września 2000 roku, kiedy to w parafii N.M.P. Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym ks. Proboszcz Tadeusz Huk zatrudnił nowego organistę Pawła Gindę, który dość szybko zorganizował tam czterogłosowy mieszany chór. Pierwszy raz zaśpiewał on na Pasterce i odtąd, aż do dziś, występuje w każdą niedzielę i święta.
– Śpiewając w chórze kościelnym nie sposób zapomnieć o patronce muzyki kościelnej św. Cecylii – podkreśla Paweł Ginda. – Jej liturgiczne wspomnienie to okazja do dziękowania Bogu za talenty muzyczne, wielkie święto chórów i organistów oraz czas koncertów i festiwali. Dość szybko zrodziła się więc myśl, aby wokół św. Cecylii zintegrować piaseczyńskie środowisko muzyczne i tak właśnie powstały Spotkania Chóralne.

Prawdziwe święto muzyki

Na pierwsze z nich, w roku 2002, przybyły cztery zespoły. Z czasem dzięki tej inicjatywie, nagłośnionej przez lokalne media i ośrodek kultury, powstały nowe chóry, które stopniowo dołączały do zaleskiej uroczystości. Początkowo formuła spotkań zakładała jedynie uroczystą Mszę Świętą, podczas której śpiewy wykonywały połączone chóry. Jednak już w następnym roku poproszono o możliwość prezentacji swoich umiejętności.
– Z czasem, gdy liczba uczestników wzrastała, uroczystości rozpoczynaliśmy o godzinie 16 – wspomina Paweł Ginda. – Po prezentacjach chórów następowała Msza Święta, po której przenosiliśmy się do szkoły na dalsze świętowanie przy posiłku i muzyce. Zwykle zapraszane były tam kapele muzyki tradycyjnej, między innymi Kapela Huculska z Ukrainy. Liczba gości na sali sięgała 300 osób, a zabawa trwała do północy.
W ciągu 20 lat impreza gościła setki śpiewaków z 55 chórów. Obok zespołów z miejscowego dekanatu, Warszawy i okolic, przyjeżdżały także chóry z Polski i zagranicy. Liczba uczestniczących zespołów sukcesywnie wzrastała – od czterech w roku 2002, do 20 w roku 2019. W roku 2007 obecny był chór z Elbląga, kilkukrotnie – zespoły z Ciechanowa i Błonia, Niepokalanowa, Wołomina i Rembertowa, a stałym gościem było Bractwo Śpiewacze z Brochowa. W roku 2016 w Spotkaniach Chóralnych brał z kolei udział chór katedry z Kijowa, a także – dwukrotnie – chór cerkiewny z Mysiadła. Obok chórów kościelnych na wydarzeniu bywają też zespoły „świeckie” – z domów kultury czy szkół. Jubilatami, którzy byli na wszystkich dwudziestu Spotkaniach są Chór ,,Lira” z Piaseczna pod dyrekcją Romualda Stępniewskiego i Chór parafii św. Anny z Piaseczna pod dyrekcją Marcina Szynkielewskiego ( wcześniej Stanisława Szynkielewskiego) .
– Dzięki Spotkaniom Chóralnym powstało prawdziwe święto muzyki – cieszy się Paweł Ginda. – Tu nie ma jury, nikt nikogo nie ocenia, ważne jest za to wzajemne słuchanie się, zdobywanie nowych doświadczeń i ubogacanie swojego repertuaru.

Widoczny punkt
na kulturalnej mapie

Punktem kulminacyjnym Spotkań Chóralnych jest zawsze uroczysta Msza Święta, na którą przybywają księża proboszczowie i opiekunowie zespołów. Przez wiele lat uroczystościom przewodniczył ks. infułat Jan Sikorski.
– Cieszą się one uznaniem władz gminy i powiatu, a lokalne media z wielkim zainteresowaniem śledzą to wydarzenie – podsumowuje Paweł Ginda. – Spotkania stały się widocznym punktem na kulturalnej mapie Piaseczna. Wielkie podziękowania należą się przy tej okazji ks. prałatowi Tadeuszowi Hukowi i chórzystom z Zalesia Dolnego, którzy oprócz wspaniałego śpiewu, „ogarniają” sprawy techniczne naszego wydarzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię