Dwadzieścia lat teatralnego święta

0

PIASECZNO Pod koniec marca w Domu Kultury w Piasecznie odbyła się kolejna edycja EFFKI – Festiwalu Małych Form Teatralnych. Impreza ze względu na swój jubileusz miała specjalną oprawę. Nie zabrakło okazji do podziękowań, momentów wzruszeń i wspaniałych wspomnień

EFFKA to, w największym skrócie, konfrontacja dorobku zespołów teatralnych, której głównym celem jest inspirowanie młodych ludzi do pracy nad małą formą sceniczną. Od innych imprez tego typu wyróżnia ją niezwykła, wypracowana przez lata, atmosfera.
Podczas EFFKI młodzi aktorzy z całej Polski prezentują swoje spektakle, oglądają przedstawienia innych, a także zawierają nowe znajomości i uczą się. Biorąc udział w warsztatach, mogą, przekonać się jak wiele różnorodności kryje w sobie teatr.

EFFKA wciąż się rozwija

Od samego początku motorem napędowym festiwalu jest Ewa Kłujszo – instruktorka teatralna (od 1987 roku) przy Centrum Kultury w Piasecznie. Wszystko zaczęło się w 2000 roku.
– Z rozmów wywnioskowałam, że istnieje zapotrzebowanie na tego rodzaju imprezę – wspomina Ewa Kłujszo. – Działało tu i działa nadal mnóstwo grup teatralnych.
Na początku festiwal odbywał się tylko w soboty, a w jednym dniu mieściły się wszystkie kategorie.
– Był w końcu taki moment, że zgłosiło się tak dużo grup, że musieliśmy zrobić EFFKĘ symultanicznie w dwóch miejscach – w Domu Kultury i w Domu Parafialnym – mówi organizatorka imprezy. – To było trudne, ale i fajne. Pokazało nam, że jest zapotrzebowanie na więcej. Zrobiły się więc dwa dni, a potem był znów precedens – zgłosiła się grupa przedszkolna (wypadła rewelacyjnie), no i oczywiście zaraz potem druga, trzecia… i trzeba było utworzyć kolejną kategorię. Obecnie są ich już cztery, z tym że przedszkola biorą dział w konkursie. Cieszy mnie zwłaszcza, że są grupy, które specjalnie na EFFKĘ przygotowują swoje spektakle i czekają by się tutaj pokazać.
Festiwal cieszy się takim powodzeniem, że organizatorzy muszą dziś odmawiać niektórym udziału – ze względu na zbyt dużą liczbę chętnych. W tym roku nie zaprezentowały się monodramy.
– Niewykluczone, że stworzymy w przyszłości specjalną kategorię dla monodramów, bo choć trudno je oceniać, to stają się coraz popularniejszą formą teatralną wśród młodzieży – zapowiada Ewa Kłujszo.

Jury wybrało najlepszych

Przez trzy dni wydarzeń na scenie piaseczyńskiego Domu Kultury swoje spektakle zaprezentowały dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne z całej Polski. Po przeglądzie przedszkolaków kolejnego dnia swoją szansę dostali uczniowie szkół podstawowych. Ich występy oceniało profesjonale jury. Wśród klas 1-4 najlepsza była Bałałajka (spektakl „Grunt to dobre wychowanie”), a wśród klas 5-8 Kabaret Biedronki („…A czemu nie”). Na zakończenie imprezy odbyła się EFFKA młodzieżowa. Grand Prix w tej kategorii zdobył Młodzieżowy teatr profilaktyki Farsa („Inni”). Przyznano również wiele nagród indywidualnych
– Wszyscy mogą liczyć u nas na życzliwe porady i sugestie, dzięki czemu kolejne spektakle tych samych grup są z roku na rok coraz lepsze – cieszy się Ewa Kłujszo.

To dzięki ludziom EFFKA jest tak udana

Przy okazji dwudziestej edycji imprezy nie zabrakło nowości. Należała do nich jadalna dekoracja z owoców dla wszystkich chętnych (zjedzono, między innymi, osiem kilogramów jabłek z cynamonem). Do tego doszły nagrody ceramiczne (tzw. Kwiat Teatru), które są przyznawane za specjalne podejście pedagogiczne (np. dla teatrów integracyjnych) i okolicznościowe torty wykonane przez dwie życzliwe imprezie panie. Jak co roku nie sposób oczywiście pominąć zaangażowania rzeszy młodych i niezwykle sprawnych wolontariuszy, którzy działali pod czujnym okiem Ziemowita Kłujszo.
– To zasługa wolontariuszy, że ta impreza jest taka przyjemna – podkreśla Ziemowit Kłujszo. – Wszyscy są uśmiechnięci, nasi goście dopieszczeni i nikt nigdy nie ma wątpliwości, kto się czym zajmuje. Wolontariusze są zawsze gotowi żeby, od rana do wieczora, przez trzy dni oddać całą swoją energię wszystkim grupom, które tutaj przyjeżdżają.
Od zeszłego roku pojawiła się grupa sponsorów. Jednym z nich jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno – filia w Józefosławiu.
– Pani Ania Wysocka przez cały rok zbiera dla EFFKI książki – podkreśla Ewa Kłujszo. – Dostaliśmy cztery pudła nowych książek, za które bardzo dziękujemy. Dzięki temu możemy obdarować praktycznie wszystkich uczestników.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię