Dwie odrestaurowane wille czekają na mieszkańców

4

KONSTANCIN-JEZIORNA Właśnie zakończył się remont dwóch zabytkowych willi – Kamilina przy Parku Zdrojowym oraz willi Gryf, która znajduje się przy ulicy Sobieskiego 13, nieopodal osiedla Grapa. W Kamilinie będą znajdowały się Punkt Informacji Turystycznej, sala ślubów i sala wystawiennicza, zaś w Gryfie – świetlica, biblioteka oraz filia Konstancińskiego Domu Kultury


Willa Gryf

Remont obydwu willi kosztował gminę grubo ponad 10 mln zł i choć przebiegał z pewnymi problemami, zakończył się pełnym sukcesem, bo budynki robią niesamowite wrażenie. Przebudowa Kamilina dobiegła końca kilka tygodni temu. Willa ma już pozwolenie na użytkowanie i obecnie trwa jej meblowanie. Na parterze neoklasycystycznego budynku z 1922 roku ma mieścić się sala ślubów oraz Punkt Informacji Turystycznej. Na piętrze natomiast zostanie urządzona sala wystawiennicza Konstancińskiego Domu Kultury. W Kamilinie będzie można już niedługo się pobrać, natomiast wszystkie formalności z tym związane nadal trzeba będzie załatwiać w ratuszu, gdzie mieści się Urząd Stanu Cywilnego. Willa ma stanowić niejako wrota do Parku Zdrojowego, dlatego w ramach prac zrewitalizowano także działkę, na której stoi. Wytyczono nowe alejki, przy których stanęły stylizowane ławki i latarnie. Uporządkowano także i uzupełniono zieleń.
Co do willi Gryf znajdującej się przy ulicy Sobieskiego, to we wtorek nastąpił odbiór budynku przez gminę. Teraz wykonawca musi złożyć stosowne dokumenty do Sanepidu i straży pożarnej, a po przeprowadzeniu kontroli Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wyda decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, co nastąpi najprawdopodobniej w styczniu. Ponad 100-letnia willa ma stać się centrum aktywności społecznej (będą w niej odbywały się m.in. zajęcia dla dzieci oraz dla seniorów). W budynku ma działać świetlica środowiskowa dla najmłodszych, biblioteka, a swą siedzibę ma mieć tu także Konstanciński Dom Kultury. W tej chwili montowane są regały na książki.
– Otwarcie obydwu willi planowane jest na przełomie stycznia i lutego – zapowiada Janusz Kołodziejczak z gminnego wydziału inwestycji i remontów.

Tomasz Wojciuk

4 KOMENTARZE

 1. Trzeba przyznać, że wille prezentują się okazale. Utrzymanie budynków, z taką funkcją, będzie mieszkańców kosztowało krocie.

  • Wolisz te nowe,szare pudełka za podobne pieniądze z „jakością” dewelopera ,które po terminie gwarancji trzeba remontować z podobną „jakością”? Mamy tu w jednym:historię,która cieszy oko,kształtuje umysł i jest użyteczna publicznie.Wierzą,że konserwator NIE pozwoli/ł na „jakość deweloperską”.Ta skrzynka gazowa nie podoba mi się tylko-gaz ziemny był w 1922r.? :)))))))))))))))))))

   • Gaz pewnie amerykański bedzie:)
    Ładna, oby zwróciło się, utrzymanie, choćby ogrzewanie kosztuje.
    KONSTANCIN dba. To chyba własność gminy? Nie remontowali prywaciarzowi?

 2. Fakt skrzynka gazowa nie na miejscu, A i rynny piękne miedziane na dole wchodzą w tandetny plastik, rurę jak do kanalizacji. Czy nie można było puścić jej do samego końca? Ale ogólny efekt, naprawdę pięknie. Miło popatrzeć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię