GÓRA KALWARIA Rada miejska jednogłośnie wydłużyła listę zasłużonych dla miasta o kolejne cztery nazwiska. Obecni na środowej sesji lekarze Małgorzata Wieniawska i Leszek Rezler otrzymali brawa


O nadanie odznaczeń dwojgu długoletnim lekarzom zawnioskowała dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Górze Kalwarii. Małgorzata Wieniawska jest doskonale znanym mieszkańcom pediatrą, pracuje w zawodzie od 38 lat. „Jako lekarz w swojej długoletniej pracy zawodowej zawsze profesjonalna, pełna zaangażowania, ceniona za fachowość i poświęcenie, służy do dzisiaj chorym pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem” – czytamy we wniosku SPZOZ. Z kolei Leszek Rezler od 1994 roku pracuje w przychodni w Sobikowie, przez kilka lat kierował gminną służbą zdrowia. Wśród jego zasług jest doprowadzenie (wspólnie z władzami gminy) do przebudowy dawnej wojskowej izby chorych na ośrodek zdrowia w mieście i budowa nowej przychodni w Sobikowie. Obecnie jest emerytem, ale nadal przyjmuje pacjentów.

Wśród czworga osób, które otrzymają odznaczenia 17 czerwca, podczas Święta Góry Kalwarii, będzie także Bożena Prus-Wiśniowska. O nadanie jej tytułu zasłużonej zwróciło się do władz miasta Towarzystwo Miłośników Góry Kalwarii i Czerska, którego pani Bożena jest aktywnym członkiem. Przyczyniła się również do utworzenia prywatnego Muzeum Regionalnego w Górze Kalwarii, które nadal prowadzi z mężem Wojciechem (prezesem TMGKiCz, już odznaczonym medalem Zasłużony dla Góry Kalwarii).

Jedna z osób wyróżnionych nie będzie mogła odebrać wyróżnienia, ponieważ nie żyje od  72 lat. Chodzi o zmarłego bezpotomnie Aleksandra Dzejkę. Był burmistrzem Góry Kalwarii w latach 1928-1939, w czasach ogromnego rozkwitu Góry Kalwarii. Za jego urzędowania powstały m.in. miejska elektrownia, wodociągi, łaźnia i dom ludowy (czyli obecne kino). Potrafił układać się z mieszkańcami miasta pochodzenia żydowskiego stanowiącymi wówczas połowę jego obywateli.

Urzędnikom do tej pory nie udało się odnaleźć krewnych byłego włodarza, którzy mogliby odebrać medal. Dlatego burmistrz Dariusz Zieliński nie wyklucza, że tytuł zasłużonego zostanie wyryty na nagrobku Aleksandra Dziejki znajdującym się na kalwaryjskim cmentarzu.

Na zdjęciu: Małgorzata Wieniawska i Leszek Rezler

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię