Dyrektor opowiada bajki

1

LESZNOWOLA Dyrektorzy ośrodków kultury mają zwykle bardzo dużo obowiązków natury organizacyjnej i rzadko kiedy znajdują jeszcze czas na dodatkową działalność artystyczną. Jednym z wyjątków jest jednak Jolanta Walentyna Sobolewska – prowadząca Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli. Od wielu lat (jako artysta-plastyk) maluje obrazy, a od niedawna za pośrednictwem mediów społecznościowych… opowiada również bajki

Jak podkreśla pani dyrektor, pomysł na szersze zaprezentowanie bajek zrodził się z potrzeby serca.
– Mam siedmioletnią wnusię Ingę, która nie mieszka blisko mnie, ale gdy tylko się widzimy, ona strasznie lubi kiedy jej opowiadam, wymyślone na poczekaniu, bajki – przyznaje Jolanta Walentyna Sobolewska. – Dla mnie to również jest świetna zabawa.
Wszystko zaczęło się od namalowania kilka miesięcy temu obrazu zatytułowanego „Przedświtnica Przebudzenna”, który można obejrzeć w Galerii Baśni i Snu Jolanty Walentyny Sobolewskiej na Facebooku. Jego baśniowa forma (a konkretnie kieszoneczki w sukience przedstawionej na nim postaci) zainspirowały artystkę do napisania bajki.
– Bardzo cenię sobie surrealizm i takie baśniowe malarstwo – podkreśla pani dyrektor. – A przy tym lubię również pisać, choć zwykle tego nie pokazuje. Ze względu na moją pracę, nie mam na to wprawdzie zbyt wiele czasu, ale jednak wszystko to co dzieje się w ośrodku kultury, jest dla mnie inspirujące jako artysty.

Córki Czasu i Chwilki

Kogutniczka Przebudzanka

Po zaprezentowaniu „Przedświtnicy Przebudzennej” na Facebooku pojawiło się wiele komentarzy. Aktor Grzegorz Emanuel zasugerował, że tytuł i obraz kojarzą mu się z… bajkami pachnącymi terpentyną.
– Tym stwierdzeniem pan Grzegorz otworzył mi jakieś drzwi – wspomina Jolanta Walentyna Sobolewska. – Pomyślałam sobie: dlaczego nie stworzyć z tego bajki? Mam przecież dla kogo, a skoro Przedświtnica ma takie ciekawe imię, to szkoda byłoby czegoś o niej nie opowiedzieć. Trochę kojarzy mi się ono z mitologią słowiańską, ale jest przy tym zupełnie wymyślone.
Bajka opowiada o siedmiu siostrach (córkach Czasu i Chwilki), z których każda wygląda inaczej i ma inne zadania. Przedświtnica, przykładowo, pilnuje chwil pomiędzy jawą a snem – zbiera sny do swojej szkatułki i robi sobie z nich diamentowe kolie. Każda z sióstr prezentowana jest również na dedykowanym jej obrazie – oczywiście również autorstwa Jolanty Walentyny Sobolewskiej.
– W pewnym momencie pomyślałam sobie, że chciałabym pokazać Indze tą bajkę szybciej niż zostanie ona ukończona i wykorzystać do tego Internet – mówi pani dyrektor. – Nagrałam pierwszy odcinek i wrzuciłam go na Facebook’a. Jeszcze wcześniej udostępniłam jego zajawkę – żeby wszyscy wiedzieli o co chodzi w przedstawionym przeze mnie świecie. Robię to wszystko na szybko i w warunkach domowych, w czym pomaga mi mąż.

Dla własnej zabawy i dla radości innych

Królowa Kwitnących Storczyków

Odcinków miało być pierwotnie tyle co sióstr (czyli siedem), ale fabuła cały czas ewoluuje. W bajce występują również i inne postaci – jak np. Królowa Kwitnących Storczyków.
– Wiele lat temu namalowałam portret dla wójt gminy Lesznowola pani Marii Jolanty Batyckiej Wąsik, które jest znana z wielkiego zamiłowania do storczyków – podkreśla artystka. – To była dla mnie kolejna inspiracja.
Pani dyrektor przyznaje też, że ma pomysł żeby zrobić kolejną część bajki – tym razem o chłopcach.
– Kto wie? Może Czas i Chwilka mają również synów? – zastanawia się autorka. – Tego jeszcze nie wiem. Robię to wszystko przede wszystkim dla zabawy, ale nie wykluczam, że w przyszłości powstanie z tego np. książka z moimi ilustracjami (które są integralną częścią opowieści) czy audiobook. A może wystawa połączona z czytaniem bajki? Na chwilę obecną cieszę się z pozytywnego odbioru mojej twórczości. Bardzo mi było miło gdy zaczęły do mnie pisać mamy, których dzieci czekają na kolejny odcinek. Staram się również przemycać w tych bajkach pewne życiowe prawdy (np. jak pozbywać się negatywnych cech charakteru).

Grzegorz Tylec

1 KOMENTARZ

  1. Piękna inicjatywa, piękne obrazy i urocza Pani Dyrektor.
    Tacy powinni być wszyscy dyrektorzy – życie byłoby sympatyczniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię