PIASECZNO Czwarta z debat będących etapem wstępnym konsultacji przygotowujących Strategię Rozwoju Gminy Piaseczno do roku 2040, poświęcona była kwestiom zmian demograficznych, polityce senioralnej oraz konieczności odpowiadania na potrzeby różnych grup wiekowych i środowisk czy wrażliwości społecznej
Na spotkaniu w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno zatytułowanym „Piaseczno wielopokoleniowe” nie zabrakło, tradycyjnie już, wprowadzenia do tematu ze strony eksperta. Tym razem głos zabrała Małgorzata Piskórz, analityczka trendów i prognostka z Busola Trends.
– Dlaczego wielopokoleniowość? – zadała pytanie Małgorzata Piskórz. – Termin ten oznacza, przede wszystkim, współistnienie. Bo np. plac zabaw może być miejscem zarówno dla dziecka, seniora, jak i jego rodzica. Wiele takich inicjatyw już istnieje. One są bardzo fajne i bardzo fajnie się sprawdzają.
Ekspert podkreśliła również znaczenie starzenia się społeczeństw w Unii Europejskiej. Niestety, trend demograficzny nie jest dla naszego kraju korzystny.
– Z jednej strony Polska się bardzo wyludnia, a z drugiej rośnie odsetek osób starszych w społeczeństwie – dodała prelegentka. – Osoby 60 plus w 2050 roku mogą stanowić nawet 40 proc. społeczeństwa.
Wiceburmistrz Piaseczna Robert Widz stwierdził z kolei optymistycznie, że stajemy się – jako społeczeństwo – coraz wrażliwsi (między innymi na jakość życia, środowisko naturalne czy potrzeby seniorów), co powinno w przyszłości zaowocować lepszym projektowaniem wspólnej przestrzeni.
W dyskusji pojawiły się, między innymi, głosy poruszające kwestie zbyt małych środków przeznaczanych w gminie na rozwój kultury, długoletniego oczekiwania na „wielopokoleniowy” chodnik we wsi Jastrzębie czy różnic w zamożności pomiędzy Polską a krajami Europy Zachodniej, które utrudniają skuteczne budowanie wielopokoleniowości.
– Obserwujemy od lat, że naszą bolączką jest zaplecze infrastrukturalne, ale również brak polityki kulturalnej gminy, tzn. takiego dokumentu, który by spajał działania wszystkich instytucji kultury, które działają na terenie miasta – mówiła Magdalena Gawrych, dyrektorka Centrum Kultury w Piasecznie.
Łukasz Wyleziński z Biura Promocji i Kultury, w związku z planowanymi inwestycjami w zakresie rozbudowy infrastruktury kulturalnej, nie zgodził się jednak ze stwierdzeniem, że w gminie na kulturę przeznaczane są małe środki.
– Jeżeli nie zastopujemy obecnych trendów, to być może w przyszłości, za 17 lat, staniemy się wręcz hubem kulturalnym – uważa Łukasz Wyleziński.
Na spotkaniu zastanawiano się też wspólnie nad problemem odpływu młodych ludzi z Piaseczna. Krzysztof Kasprzycki, inicjator powstania i opiekun Piaseczyńskiej Rady Seniorów, zaapelował z kolei o to, aby więcej rozmawiać o tym, co należałoby robić by Piaseczno było nie tylko senioralne, ale i wielopokoleniowe.
Najbliższa debata pt. „Piaseczno w zdrowiu i kondycji” odbędzie się w czwartek 13 kwietnia o godzinie 18 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno przy ul. Kościuszki 5. Spotkanie będzie można śledzić na żywo również w Internecie:
www.facebook.com/GminaPiaseczno.