Dzieci nie mają gdzie grać w piłkę. Radni: to się musi zmienić

0

KONSTANCIN-JEZIORNA Podczas poniedziałkowego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa, Oświaty, Kultury i Sportu (BOKiS) rozmawiano m.in. o braku dostępności znajdujących się przy szkołach boisk, które w godzinach popołudniowych są zamykane. – Młodzież chce uprawiać sport, a gmina i GOSiR im to uniemożliwiają. To jest objaw złej woli – grzmiał podczas posiedzenia komisji radny Arkadiusz Głowacki


Komisja zaczęła się od tego, że jej przewodnicząca Izabella Wieczorek odczytała list mamy jednego z nastolatków. Kobieta skarży się, że jej syn nie mógł pograć z kolegami w piłkę na boisku znajdującym się przy ulicy Mirkowskiej (przy szkole Montessori). Około godz. 17 chłopcy zostali wyproszeni z obiektu przez obsługę szkoły pod groźbą wezwania policji. – Proszę zatem o wskazanie miejsca, w którym dzieci ze Skolimowa Północnego mogą pograć po szkole w piłkę – zwraca się w piśmie skierowanym do radnych jedna z mam.
Pismo było punktem wyjścia do dyskusji dotyczącej braku dostępności obiektów sportowych na terenie gminy.
– Nasze dzieci mogą pójść po szkole co najwyżej do tężni – mówiła podczas posiedzenia komisji mama dwóch nastolatków. – Chcielibyśmy mieć w Skolimowie orlika i bieżnię. A tymczasem nie dzieje się tu nic. Chciałabym, aby to się zmieniło.
Wiceburmistrz Ryszard Machałek tłumaczył, że mieszkanka ma trochę racji.
– W gminie są dwa niewielkie obiekty przystosowane do uprawiania popołudniami sportu na otwartym powietrzu – przyznał. – Obydwa są oddalone od Skolimowa. Budujemy łącznik między Wojewódzką a Rycerską, tuż za szkołą, który ma pełnić podwójną funkcję: drogi i parkingu do obsługi szkoły. Mamy tam teren, na którym można by wybudować kolejny obiekt sportowy.
Radny Adam Grzegorzewski przypomniał, że oprócz boisk przy Bielawskiej i Wilanowskiej istnieje jeszcze boisko przy SP nr 1 w Skolimowie.
Warto porozmawiać z dyrekcją szkoły o jego otwarciu – dodał. Problemem jest to, że akurat to boisko jest w tragicznym stanie. Gmina przymierza się do jego remontu.
Mamy tam przestrzeń, teraz musimy zastanowić się jak ją optymalnie zagospodarować – mówił wiceburmistrz Machałek w odpowiedzi na wniosek, aby połączyć boisko do piłki z bieżnią lekkoatletyczną.

Trudności z dostępnością boisk

– W przypadku obiektów przyszkolnych zawsze jest opór dyrekcji szkoły, która nie chce odpowiadać za wypadki i dewastacje na boiskach – wyjaśniał problemy z dostępnością boisk Ryszard Machałek.
Ale przecież wystarczy zmienić regulamin, przerzucając odpowiedzialność za ewentualne wypadki na osoby korzystające z boiska. Tak jest w całym kraju – zaproponował radny Arkadiusz Głowacki. – A za dewastację niech odpowiadają rodzice. To jest przecież proste. Mam wrażenie, że w naszej gminie jest zabijany sport. Z orlika przy Mirkowskiej wcześniej ciągle ktoś korzystał, teraz stoi on pusty. Nikt nie podjął rozmów ze starostą, który od 2 lat jest właścicielem obiektu. I Efekt jest taki, że stoi on zamknięty.
Wiceburmistrz Machałek zadeklarował, że gmina porozmawia o boisku przy Mirkowskiej z władzami powiatu. Dodał, że będzie robiony również projekt boiska przy Wojewódzkiej poprzedzony wcześniejszymi konsultacjami. Być może boisko to zostanie zbudowane już w przyszłe wakacje.

Kto ma pilnować boisk?

Przewodnicząca komisji Izabella Wieczorek zaproponowała, aby porządku na przyszkolnych boiskach pilnowała ochrona.
Problem jest taki, że szkoły pod pozorem usprawiedliwienia pandemii coraz bardziej zamykają się dla młodzieży – dodała. – Znajdźmy rozwiązanie, aby młodzież nie musiała błąkać się byle gdzie. Zróbmy kosztorys, zatrudnijmy ochronę. To nie są duże pieniądz, a dzieci miałyby co robić po szkole.
Jako przykład orlika znajdującego się pod stałą kontrolą pracownika ochrony podano boisko przy ul. Sikorskiego w Piasecznie.
– Tego orlika pilnują pracownicy GOSiR-u, u nas mogłoby być podobnie – zaproponował Arkadiusz Głowacki. – W uzdrowisku jest coraz gorzej ze sportem, a zarządzenie burmistrza jeszcze bardzie zamknęło młodzieży dostęp do hal sportowych. Otwórzmy się na sport i oczekiwania dzieci, które tego potrzebują.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię