Dziecko u dietetyka

0

PIASECZNO Dziecko na diecie – to stwierdzenie może budzić w nas mieszane uczucia, ponieważ dieta kojarzy nam się z wyrzeczeniami, niedoborami i głodem. Czy słusznie? Na to pytanie, jak prawidłowo żywić dziecko odpowiada Marta Warzocha-Szkupińska, dietetyk ze Szpitala św. Anny w Piasecznie.

– Dieta to przede wszystkim styl życia i sposób odżywiania. Nie jest więc synonimem odmawiania czy ograniczania jedzenia. Dieta dziecka powinna być różnorodna i odżywcza by zapewnić mu zarówno zdrowy rozwój, jak i prawidłową masę ciała. Rodzicom może być jednak trudno precyzyjnie określić co i w jakich ilościach powinno zjadać ich dziecko, zwłaszcza jeśli dziecko ma problemy zdrowotne np. nadwagę lub alergie pokarmowe – wyjaśnia Marta Warzocha-Szkupińska.
Instytut Żywności i Żywienia wyszedł naprzeciw potrzebom rodziców i przygotował proste narzędzie, umożliwiające układanie zdrowej diety dzieci – piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Im wyższy poziom piramidy, tym mniej i rzadziej należy spożywać dany produkt. Należy jednak zaznaczyć, że u podstawy piramidy nie znajduje się żywność a aktywność fizyczna. Dziecko powinno być aktywne co najmniej godzinę dziennie! Zasugerowano ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych, w tym przede wszystkim z komputerów, tabletów i smartfonów do 2 godzin na dobę. Podkreślono również jak istotny dla zdrowia jest długi sen oraz nawyk i technika mycia zębów po jedzeniu (90% dzieci ma próchnicę). Nowością jest też zasada systematycznych pomiarów masy ciała oraz odnoszenie ich do aktualnych norm (np. siatek centylowych). W ostatnich 40 latach otyłość wśród dzieci i młodzieży wzrosła 11-krotnie, a polskie dzieci są jednymi z najszybciej tyjących w Europie. Problem jest poważny, bo otyłość to choroba. Kontrolowanie masy ciała jest więc niezmiernie istotnym elementem profilaktycznym. Jeżeli widzimy, że masa ciała dziecka systematycznie wzrasta warto poradzić się dietetyka. Taki specjalista oceni, czy są powody do niepokoju i ewentualnie zaproponuje odpowiednie postępowanie. Oszacuje też zapotrzebowanie energetyczne dziecka i nauczy rodziców jak komponować posiłki aby tego zapotrzebowania nie przekraczać. Dodatkowo oceni dotychczasowy sposób żywienia i wskaże ewentualne błędy. Jest to ważne, ponieważ oprócz nadwagi czy otyłości nieprawidłowo skomponowana dieta może prowadzić do długotrwałych niedoborów, szczególnie, jeżeli dziecko jest na diecie eliminacyjnej, np. bezmlecznej.


Poradnia leczenia nadwagi i otyłości:
tel. 22 73 54 100
ul. Mickiewicza 39
05-500 Piaseczno

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię